Promócia je rodinným triumfom

28.05.2024

HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA     Ukončenie vysokoškolského štúdia zavŕši promócia ako výnimočná spoločenská a zároveň rodinná udalosť. Z úspešne promovaného študenta sa teší doslova celá rodina. Preto oslava musí mať aj správny cveng, aby sa na tento deň len tak nezabudlo. S promóciou sa však spájajú aj zásady etikety, ktoré dôležitý moment umocňujú a dodávajú mu patričnú úroveň.

Aj keď slávnostný ceremoniál odovzdávania diplomov úspešným absolventom organizuje vysoká škola a preto ovplyvňuje aj jej úroveň a charakter, podstatné sú aj ostatné prvky tohto dňa. Aby sa nič nepokazilo, ....

  • ... pozýva sa najbližšia rodinu, príbuzní a priatelia.
  • ... prítomnosť malých detí v aule treba dobre zvážiť, môžu totiž narušiť zdĺhavý promočný ceremoniál, dôstojný akt ich začne veľmi rýchlo nudiť
  • ... po skončení ceremoniálu po odchode z auly všetci známi čerstvému absolventovi gratulujú, kytica sa môže dávať aj mužom.
  • ... po oficiálnej časti nasleduje zvyčajne obed v reštaurácii s pozvanými hosťami, kde sa zvyknú odovzdať oslávencovi dary k promócii, k vhodným patria hodinky, sada kvalitných pier, pamätný rodinný šperk, hodnotná minca, reprezentatívna encyklopédia, ale aj finančný obnos v obálke, ten sa však má dávať skôr decentne a nie okázalo, a poteší aj pobytový darček – krátka dovolenka ako odmena po stresujúcom skúškovom období.

Kauza promočné šaty

Dôležité je zvoliť vhodné oblečenie, ktoré nenaruší slávnostnú atmosféru. Muži sa majú orientovať na čierny alebo tmavý oblek, na bielu košeľa, kravatu a elegantné čierne šnurovacie topánky. Ženy môžu zvoliť slávnostný kostým, aj nohavicový, alebo šaty. No modely by nemali byť vyzývavé – príliš krátke, s hlbokým výstrihom alebo s tenkými ramienkami. Dekolt, chrbát a ramená majú byť čiastočne zahalené, aby nebola narušená dôstojnosť slávnostnej chvíle na akademickej pôde. Nehodia sa ani extravagantné modely krikľavých farieb, ideálne sú tlmenejšie. No nemusia byť výhradne čierne, k dispozícii je aj šedý, tmavomodrý, hnedý, bordový, fialový, purpurový či smaragdový odtieň. Rušivo pôsobia aj príliš lesklé materiály a flitre alebo nápadné šperky. Rovnako decentný má byť aj účes, lepšie sú vyčesané vlasy ako rozpustené pôsobiace neupravene. Ilustračný záber je skôr nevhodnou voľbou. Topánky sa podľa etikety odporúčajú uzavreté lodičky, ale v lete sa akceptujú aj slávnostné elegantné sandále, no podmienkou sú pančuchy, obuť sa naboso je nevhodné. Nakoniec, tú hodinku v často studenej aule sa to dá vydržať.

Decentne by mali byť, samozrejme, oblečení aj všetci hostia, ktorí prídu na promóciu alebo sú pozvaní aj na oslavu po slávnostnom akte. Netreba zabúdať, že najpodstatnejším je v tej chvíli človek, ktorý zvládol náročné štúdium a mal by byť preto aj vizuálne stredobodom pozornosti.

Malá rada: Hoci každá žena sa chce zaskvieť aj pri promócii a ukázať sa v plnej kráse, k dobrej voľbe určite nepatria topánky s extrémne vysokými podpätkami. Pomáhajú síce vylaďovať krásu ženských nôh, ale môžu byť dôvodom nemilej nehody. Každý, kto si po niekoľkoročnom štúdiu ide pre diplom, býva vo veľkom citovom rozpoložení a v strese a veľmi ľahko zakopne o schodík či koberec.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com