Prirodzene krásne vďaka prírode

14.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA     Sme obklopení prírodnou krásou, no často siahame skôr po umelých produktoch. V posledných rokoch však tvorcovia nových kolekcií ošetrujúcej kozmetiky využívajú prírodné zdroj stále viac. Kozmetický priemysel prináša na trh mnoho prípravkov, ktoré kopírujú múdrosť prírody.

Všetci tak máme šancu vrátiť sa k pôvodnému charakteru skrášľovacej kozmetiky minulosti. Z výťažkov šafranu, škorice, myrhy alebo aloe si zlepšovali vzhľad aj egyptské kráľovné a grécke krásky. K základu prírodnej kozmetiky patria prírodné oleje, tuky, vosky, ktoré ešte zvykne dopĺňať mlieko, med soľ morská alebo minerálne. Na predĺženie životnosti sa používajú konzervačné látky prírodného pôvodu ako rastlinné silice, citrónová šťava alebo vitamín E.

Pomoc z Mŕtveho mora

Toto jazero na hraniciach Izraela a Jordánska zaujalo špecialistov pre vysokú koncentráciu solí a minerálov. Čistiaca kozmetika vyrobená z tohto vodného zdroja zjavne zlepšuje stav pleti, výborné sú napríklad pleťové mlieka alebo peelingové masky.

Zázračná aloe vera

Dužinaté listy tejto rastliny sú zdrojom steroidov, aminokyselín a enzýmov, preto sú ideálnym základom pre kozmetiku určenú starnúcej pleti. Aloe vera podporuje rast buniek a regeneráciu tkanív a má preto omladzujúci účinok.

Divoký kvet prérie...

... známy pod názvom echinacea používali indiánske kmene pri horúčke, na trávenie i hojenie rán a vredov. Preparáty z tejto rastliny sú základom kozmetiky určenej pre mladú pleť, pretože majú protiplesňové a antialergické účinky a úspešne bojujú s akné.


Výborný domáci tip: Ak chcete mať zdravú a jemnú pleť, skúste raz 7-dňovú procedúru s aloe vera. Najprv odrežte z rastlinky list alebo jeho časť a dobre ho umyte. Potom ho jemne prstami postláčajte, čím sa dužina zmäkčí, a pozdĺžne ho prekrojte a dužinu vydlabte malou lyžičkou. V miske ešte kúsky dužiny popučte tak, aby vznikol ľahko roztierateľný gél. Ten si naneste na tvár, jemne vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť 20 minút. Napokon masku umyte čistou vodou a uterákom pleť opatrne vysušte.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com