Pri čistení pomôže príroda

09.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Alergie sa stávajú súčasťou života mnohých rodín. A platí to aj pre citlivosť organizmu a kože na efektívne, ale agresívne prípravky plné chémie. Môžeme to skúsiť aj bez nich. A ušetríme tak nielen seba, ale aj životné prostredie, v ktorom žijeme. A nakoniec aj financie.

Princípom správnej voľby je siahať po prírodných čistých zdrojoch, ktorým nechýbajú účinné zložky schopné poradiť si so špinou. Na druhej strane neobsahujú množstvo prísad, ktoré spôsobujú často alergické reakcie. Ktoré domáce prostriedky pomáhajú udržiavať domácnosť v perfektnom stave?

 • kuchynská soľ pôsobí ako jemný brusný prášok a tiež dezinfikuje
 • sóda bikarbóna je prírodný minerál, ktorý sa používa ako prídavok do cesta na pečenie, ale poslúži aj na čistenie
 • citrónová šťava s obsahom kyseliny citrónovej výborne rozpúšťa špinu, dezinfikuje a zároveň krásne vonia
 • obyčajné mydlo alebo mydlové vločky dokážu v kombinácii s horúcou vodou odstrániť špinu bez väčších problémov, netreba hneď siahať po špeciálnych prípravkoch
 • ocot je osvedčený bojovník proti nečistote na kachličkách i na skle, zlikviduje aj škvrny po čaji a ak ho zmiešame so soľou, môžeme ním leštiť mosadz a meď
 • bórax likviduje škvrny i plesne, treba ho však používať len v beznádejných prípadoch, pretože obsahuje biologicky nerozložiteľnú látku bór
 • esenciálne oleje či už eukalyptový, citrusový, tymianový alebo čajovníkový, majú dezinfekčné vlastnosti, ktorý po kvapkách pridávame k iným prírodným čistiacim prostriedkom
 • včelí vosk alebo leštidlo z tohto prírodného produktu pomáha udržiavať pekný vzhľad dreveného nábytku, urobíme si ho z včelieho vosku rozpusteného vo vodnom kúpeli, ktorý zmiešame z terpentínovým a levanduľovým olejom a necháme vo vhodnej nádobe stuhnúť.
 • ryža pomôže vyčistiť znečistenú termosku, stačí do nej nasypať pár lyžíc tejto potraviny, zaliať 200 ml horúcej vody, prípadne prisypať aj trochu jedlej sódy a poriadne pretrepať.
 • kypriaci prášok dokáže odstrániť mastné škvrny na odeve, tiež vyčistiť pračku, rýchlovarnú kanvicu, smaltovaný riad a v kombinácii s octom zvládne aj upchaný odtok.
 • zubná pasta je síce kozmetický výrobok, ale nie agresívny, okrem zubov a ústnej dutiny pomôže aj v domácnosti - zbaví žehličku zvyškov po spálenej tkanine: pastu si nanesieme na handričku a krúživými pohybmi čistíme vychladnutú žehliacu plochu (podobne pomáha aj soľ, ktorú nasypeme na starší froté uterák a po ploche prechádzame mierne zahriatou žehličkou)

Dobrá rada: Ak si nevieme rady s poriadne znečistenou mikrovlnnou rúrou, skúsme účinok rozkrájaného citrónu v miske vody. Misku vložíme do mikrovlnky, ktorú zapneme na 3 minúty na plný výkon. To by malo stačiť na uvoľnenie špiny i prevoňanie vnútra elektrospotrebiča.

Poznámka: Aj pomôcky, ktoré pri čistení používame, môžu mať prírodný charakter. Namiesto syntetických handier s napustenými prípravkami používajme radšej kusy textílií z vyradených tričiek a plachiet a namiesto špongie z umelej hmoty je vhodnejší druh vyrobený z celulózy. A lepšie ako plastická kefa je tá s prírodnými štetinami a drevenou rúčkou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com