Prečo sa na nás lepia infekcie?

15.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Slnko pomaly vykúka, jarné stromy začínajú pučiť a my možno ležíme s horúčkou ubolení v posteli. Zle sme si to načasovali, nerátali sme, že nás môže skoliť chrípka, doslova miniatúrny vírus. V skutočnosti silný nepriateľ, netreba ho podceňovať a príliš sa spoliehať automaticky na železnú odolnosť svojho organizmu. Ruku na srdce – skutočne sme urobili všetko potrebné pre ochranu zdravia?

Naše telo je nositeľom 11-tisíc rôznych mikrobiologických kmeňov a užitočné baktérie udržiavajú v kondícii aj tráviacu sústavu. Nech to znie akokoľvek, ale za odolnosť organizmu zodpovedá vo veľkej miere dobrý stav a funkcia našich čriev. Pomáhajú totiž zbavovať telo škodlivých látok. Treba ich preto zásobovať dobrými baktériami, ktoré obsahujú aj produkty plné probiotických kultúr, napríklad niektoré mliečne výrobky alebo kyslá kapusta či bryndza.

Podstatná je lymfa

Za poetickým názvom lymfy sa skrýva dômyselný systém kanálikov, ktoré transportujú telové tekutiny. Súčasťou siete je aj slezina a lymfatické uzliny, ktoré fungujú ako filtračné stanice. Do lymfatickej tekutiny sa zbierajú nadbytočné tuky a toxické látky a potom sa premiestnia do orgánov na vylučovanie odpadu z tela – do pľúc, do močového systému a do čriev. Lymfa je skutočne dôležitý orgán, pretože jej nefunkčnosť môže mať za následok poškodzovanie ostatných orgánových systémov škodlivými látkami, ktoré zostávajú v organizme, ale i oslabovanie imunity celého organizmu. Toku lymfatických tekutín môžeme pomôcť my sami – cvičením a športovými aktivitami, prísunom vlákniny v strave (ovocie, zelenina, celozrnné výrobky), dobrým pitným režimom, pitím bylinkových čajov (žihľava, praslička, lipy, šalvia, dubová kôra), pravidelnou očistou, najmä sprchovaním s masážnou kefou a keď raz bude lepší čas, aj absolvovaním lymfatickej masáže u odborníka.

Detoxikáciou organizmus reštartujeme

Ak nie sme vo svojej koži, bacily majú u nás otvorenú bránu a infekcie sa budú opakovať. Najvyšší čas na jarný detox, ktorý naštartuje organizmus správnym smerom. Stačí pár dní či týždeň na celkové očistenie, ktoré dá do poriadku viaceré funkcie a pomôže zbaviť telo aj drobných zápalových ložísk a bolesti. Ako na to? V prvom rade sa pripravme na redukovaný príjem potravy – zakázané je mäso, tučné a vyprážané jedlá, mlieko, mliečne výrobky i vajcia a dovolené len strukoviny, celozrnné výrobky, zelenina a ovocie. Treba naopak piť veľa tekutín, najmä vodu, bylinkové čaje a zriedené ovocné či zeleninové šťavy (cviklová, zelerová, uhorková). Dôležité je venovať sa pohybovým aktivitám, aj keď v obmedzenom režime, postačí pravidelná rozcvička, ak je to možné, dopriať si domácu saunu, veľa oddychovať a investovať čas aj do kvalitného spánku. Vlastne ide o podobný scenár ako pri revitalizácii lymfy. Ako vždy, všetko so všetkým súvisí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.canva.comphotosfree