Prečo piť pomarančovú šťavu

15.05.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Kto by odolal pomarančovej šťave, ktorá perfektne osvieži? Nehovoriac o pozitívnom prínose pre organizmus.

Ak si dáme pohár čistej pomarančovej šťavy, svojmu organizmu doprajeme množstvo vitamínov, najmä beta-karotén, vitamín C i E a tiež skupiny B, ale aj dostatok minerálov – draslíka, fosforu, vápnika či horčíka. Najviac užitočných látok obsahuje čerstvo vytlačená šťava z plodu, preto je užitočné mať doma odšťavovač. Ak ho nemáme k dispozícii a sami sme si vypestovali vo vlastnej záhrade pomarančovník, môžeme si plody vytláčať aj ručne, hoci s väčším odpadom. Viac šťavy získame tak, že ošúpané plody pomelieme a vylisujeme. Je to prácna procedúra, ale vyplatí sa. Kto sa bojí prísunu väčšieho množstva cukru, ktoré toto citrusové ovocie obsahuje, môže si šťavu zriediť a hodiť do nej aj pár kociek ľadu a zo tri lístky mäty piepornej. Osvieženie bude dokonalé.

Poznámka: Čerstvá ovocná šťava, i tá z pomaranča, pomáha zbavovať tráviaci trakt toxínov, preto sa vníma pre takých pacientov, ako sú reumatici, aj ako liek.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com