Prečo je prvý apríl pochabý

29.03.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Prvý apríl sa zvykne nazývať aj bláznivý alebo deň bláznov, pretože okrem vtákov patrí aj im. Dôvod, prečo je 1. apríl typický veselou atmosférou naplnenou humornými situáciami, treba hľadať v histórii.

Základy tohto sviatku položili starí Indovia, ktorí zvykli organizovať slávnosti Huli. Počas karnevalu s maskami mali pre pobavenie ostatných ľudia plniť rôzne nezmyselné príkazy a kto nedokázal vtipne reagovať, toho označili za blázna osláv a vysmiali sa mu. V starom Ríme zase slávili Hilariu čiže deň pochábľov. Vtipkovať podobne, ako je tomu dnes, sa začalo až v 16. storočí. Ľudia si zvykli zo seba uťahovať a robiť neškodné žartíky. Neskôr sa pridal aj zvyk obdarúvať známych zábavnými darčekmi, ktorých cieľom bolo príjemcu i okolie rozveseliť.

Národné špeciality

  • V Anglicku sa žartovalo zásadne len ráno.
  • V Škótsku sa venujú podobným aktivitám až dva dni.
  • V Portugalsku počas nedele a pondelka pred Veľkou nocou zvyknú najradšej niekoho posypať múkou.
  • Vo Francúzsku radi pripínali nič netušiacim kamarátom ryby vystrihnuté z papiera na chrbát, čo súviselo s vesmírnym postavením planét – Slnko sa začiatkom apríla nachádza v znamení Rýb.

Na okraj...

Súčasníci si asi veľmi neuvedomujú, že tento sviatok má tak starú históriu, a vnímajú ho viac ako sviatok modernej doby. A občas to na rozdiel od starých Indov, ktorí sa chceli len zabaviť, niektorí preženú, keď vymyslia krutý alebo ponižujúci prvoaprílový žart. Ako vždy, aj tu platí - všetko s mierou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com