Preč so škrabancami

28.02.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Na začiatku je dokonalý interiér, všetko nové a perfektné. No prejde pár mesiacov či rokov a v domácnosti, kde sa aj normálne žije a pohybuje sa niekoľko ľudí, sa stávajú malé nehody. Raz vylejeme červené víno na koberec, inokedy znehodnotíme povrch dreveného stola ostrým predmetom alebo pri prenášaní kusov nábytku poškriabeme zrkadlo. Drobné poškodenia nemusíme hneď riešiť špeciálne prípravkami, vystačíme i s domácimi zásobami.

  • Plytšie škrabance pomôže odstrániť orech, respektíve oleje, ktoré obsahuje. Buď vlašský alebo pekanový orech zbavíme škrupinky a rozpolíme. Orechovou polovičkou potom prechádzame po poškodenom mieste a po chvíli sa ryhy stanú neviditeľnými. Podmienkou je, že drevo nesmie byť veľmi tmavé.
  • Siahnuť môžeme aj po kréme na topánky rovnakého odtieňa, ako je povrch dreva.
  • Čiastočne odstrániť ryhu na dreve pomôže aj zmes jablčného octu a jódu, ktorou pomocou štetca zatrieme. V prípade tmavšieho dreva, treba pridať o niečo viac jódu. Na mahagón nám dokonca postačí len jód, ktorý nanesieme vatovou tyčinkou.
  • So škrabancom na zrkadle si poradia viaceré prípravky. Napríklad glycerín, ktorý dostaneme v lekárni, tiež leštiaci prostriedok na čelné sklo auta, ktorý nájdeme v garáži, alebo čistiaci prípravok na sklo-keramickú varnú dosku. Úplnou bombou je zubná pasta, ktorá pomôže ryhu v zrkadle "vygumovať". Najúčinnejšia je špeciálna s bieliacimi účinkami, lebo obsahuje mikroskopické obrusovacie čiastočky.

Nakupujme u odborníkov

  • Odstrániť poškodený povrch dreveného nábytku pomôže korekčná ceruzka, ktorá sa zvykne predávať v drogérii či v železiarstve alebo v predajni pre milovníkov rôznych hobby. Dôležité je odhadnúť správne odtieň fixky. V každom prípade si zaobstarajme dva odtiene a najprv začnime s bledším a tmavším napokon korekciu šmuhy dokončime.
  • Druhou alternatívou je korekčný bezfarebný lak, ktorý môžeme kúpiť ako sprej. V tomto prípade treba voliť medzi lesklým, hodvábnym či matným druhom výrobku podľa typu povrchu.
  • A hlbšie ryhy výborne zamaskuje voskový korektor, ktorý pred použitím zmäkčíme nahriatím fénom. I v jeho prípade sú k dispozícii viaceré odtiene.
  • Drevenú podlahu zase opravíme vhodne sfarbenou tmeliacou pastou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com