Pre malú krajčírku

02.04.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Už neviete, čo vymyslieť, aby sa vaša dcéra zmysluplne zabavila? Skúste návrat k ručným prácam. Zručnosť v šití sa budúcej gazdinke alebo po novom manažérke svojej domácnosti určite raz zíde. Vankúšiky alebo puzdro na ihly bude celkom dobrým začiatkom.

Puzdro na drobnosti

Milý obal na šicie potreby, kde sa dajú umiestniť ihly a iné galantérne drobnosti, zvládne i menšia školáčka. Potrebujeme štyri textilné obdĺžniky s rozmermi 20 x 10 cm. Jeden z pevnejšieho pestrofarebného materiálu, ostatné z jednofarebného plátna či bavlny. Najlepšie je vystrihnúť ich zúbkovými nožnicami, aby sa nestrapkali. Všetky obdĺžniky položíme na seba a cez stred zošijeme jednoduchým, ale hustejším stehom. Na vonkajšie okraje našijeme stužky, aby sa obal dal zviazať a nič z neho nevypadávalo. Napokon do vnútorných dielov puzdra napicháme ihly a špendlíky, prípadne môžeme zľahka prišiť pár gombíkov, aby sme mohli v prípade malej odevnej nehody operatívne pomôcť.

Vankúšiky na ihly

Dievčatká, ktoré sa zoznamujú so základnými technikami šitia či vyšívania, zaujme určite niektorý z vankúšikov na ihly. Na výrobu takýchto pomôcok pre krajčírku potrebujeme filc alebo iný hrubší materiál dvoch kontrastných farieb, z ktorého sa po strihaní nepárajú na okrajoch nitky. Zúbkovanými nožnicami si vystrihneme ľubovoľný tvar (rybka, štvorlístok, kvietok).

Rozmery závisia od toho, aký veľký vankúšik potrebujeme, ale priemer by nemal presahovať 8 cm. Jeden diel musí byť o 2 až 3 mm po celom okraji väčší, preto si pripravíme najprv papierové šablóny motívu dvoch veľkostí. Na vrchný menší si najprv farebnými bavlnkami vyšijeme jednoduché motívy (kvietky, štvorlístky, srdiečka) a potom oba diely zvrchu zošijeme jednoduchým alebo retiazkovým stehom bavlnkou kontrastnej farby. Necháme si pár centimetrový otvor, cez ktorý vyplníme vnútro vankúšika vatou alebo vatelínom. Napokon ho uzavrieme ozdobným stehom. Ideálna pomôcka na zapichovanie špendlíkov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív