Prach listom škodí

31.01.2024

ZELENÝ  DOMOV - PESTUJEME  RASTLINY   Nielen vitrínku so sklom alebo knihovničku treba pravidelne zbavovať vrstvy prachu. Túto činnosť potrebujú aj naše rastlinky. Inak sa znižuje ich funkčnosť a my prichádzame o porciu kyslíka. 

Rastliny dokážu pohlcovať škodlivé látky a zároveň sa starajú o zdravšie ovzdušie aj produkciou kyslíka. Vo vzťahu k prachu majú špeciálnu funkciu. Majú v sebe elektrický náboj, ktorý na seba viaže poletujúci prach. Navyše zemina v črepníku, ale i listy rastlín vyparujú dostatočné množstvo vody, ktorá prachové čiastočky spája. Vďaka tomuto fyzikálnemu javu sa prach potom stáva ťažším a klesá rýchlejšie k zemi. No v príliš prašnom alebo nie tak často udržiavanom interiéri sa vrstva prachu usadí napokon aj na listoch izbových rastlín, preto ho treba pravidelne odstraňovať. Ako na to?

  • Nános prachu zlikvidujeme mäkkou hubou namočenou vo vlažnej vode.
  • Rastlinky odnesieme do kúpeľne a osprchujeme ich, aby prúd vody vrstvu prachu zmyl, ale opatrne, aby sa do zeminy nedostalo veľa vody.

Naši zelení šampióni vďaka zásahu okamžite ožijú. Jednak budú mať výraznejšiu farbu a v najbližších dňoch dokonca podrastú do krásy. Veď sa im ľahšie dýcha.

Poznámka: Fialke africkej voda veľmi nesvedčí. Z jej listov treba prach odstrániť suchým štetcom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com