Pozor na bábätko! Je krehké

17.02.2024

MAMINA - DIEŤA    Každé malé dieťa, aj to najpokojnejšie, má svoje horšie dni alebo hodiny, keď ho niečo trápi a nevie sa upokojiť. Ak to trvá pridlho, môže mamička, v zúfalstve, že plač neprestáva, s bábätkom silnejšie potriasť. Na prvý pohľad nevinný, ale energickejší pohyb však môže krehkému organizmu ublížiť. Týka sa to najmä detí do jedného roka.

Frustrovaný rodič, ktorý sa už tretiu noc poriadne nevyspal, napokon situáciu nezvládne a neuvedomuje si nebezpečenstvo svojho konania. Pri intenzívnejšom trasení sa hlavička dieťaťa zakloní tak prudko, že sa to môže prirovnať k čelnému zakloneniu pri dopravnej nehode.

Čo sa vlastne stane?

Ak podráždený rodič alebo iná osoba, ktorá má dieťa na starosti, s drobným telíčkom zatrasie, môže mať tento prudký pohyb vážne dôsledky pre vývoj jeho mozgu, pretože mozgové tkanivo sa môže potrhať a cievy popraskať a krvácať. Vznikne tak krvný výron, ktorý zvyšuje vnútrolebečný tlak a opuch mozgu by mohol byť napokon príčinou úmrtia dieťatka. No zmeny na mozgu bývajú najčastejšie menej nápadné, čo sa zvykne prejaviť neskôr. Napríklad poruchami dýchania a zraku, ospalosťou, epileptickými záchvatmi, problémami s motorikou alebo poruchami v učení. Najrizikovejšie sú v tomto smere predčasne narodené deti, ktoré mávajú problém s prijímaním potravy i so zaspávaním a bývajú potom unavené a plačlivé.

Poznámka: Dieťa, ktoré často plače, by mal vidieť lekár. A možno maličkému iba prekáža mokrá plienka alebo je smädné či hladné. Prípadne sa mu žiada náruč mamičky či prechádzka na čerstvom vzduchu. Starostlivosť o dieťa si vyžaduje naozaj veľa trpezlivosti a obetavosti. A podobné problémy bývajú predsa dočasné, takže treba len vydržať. A ak je mamička už naozaj vyčerpaná, mala by požiadať niekoho z najbližších, aby na chvíľu prebral zodpovednosť a ona si mohla dopriať zaslúžený oddych.

Syndróm natriasaného dieťaťa

Aj keď sa podobná manipulácia bude zdať niekomu v strese normálna, v skutočnosti trasenie malým dieťaťom spadá do kategórie fyzického týrania detí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com