Posvietené na letnú výbavu

15.06.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA     Ak sa chystáme na dovolenku k moru či na pobyt do prírody, nemusíme vždy kupovať novú výbavu. Postačí oprášiť a revitalizovať tú z predošlého roka. Pri správnej údržbe sa opäť zaskvie v plnej kráse.

Klobúky. tašky a ležadlá

K atmosfére vody patria klobúky, dámske košíkové tašky i rolovacie podložky na opaľovanie. A ak milujeme exotickú atmosféru, na záhrade nám asi nechýba slnečník z prírodného materiálu. Všetky predmety z lyka alebo slamy bývajú trochu chúlostivejšie a ľahšie sa znehodnotia. A poškodiť ich môže aj použitie drsnej kefy či veľkého množstva vody pri údržbe. Pri čistení treba postupovať opatrne. Vypletané materiály utrieme bavlnenou handričkou namočenou len v čistej teplej vode a veľmi naň netlačme. Prípadne tmavšie fľaky na lykovej taške odstránime slabým roztokom peroxidu alebo sava. Ak sa nám cez zimu pri nesprávnom uložení slamený klobúk trochu zdeformoval, najprv ho postriekajme vodou a potom vyrovnajme. Podobne môžeme odstrániť aj zlomy na podložke z lyka. Týmto materiálom nesvedčí ani opačný extrém - primálo vody. Vysušenie je začiatkom konca pomôcky či módneho doplnku, pretože slama, prútie či lyko sa začne lámať a rozpadávať.

Výbava na potápanie

Trubica na šnorchlovanie, plutvy na plávanie pod vodou a potápačské okuliare z gumy či z plastov sa ľahko umývajú, no pri čistení pred sezónou by sme mali byť dôkladnejší. Ich častým problémom bývajú stopy oleja či prípravkov na opaľovanie. Preto ich treba poriadne poumývať vo vode so saponátom a po usušení natrieť silikónovým olejom. Potom budú dostatočne pružné a mäkké a na slnku nepopraskajú.

Termoska

Aj keď sme ju odložili do linky vyčistenú, vnútri sa za mesiace mohlo dariť baktériám aj na mikroskopických zvyškoch nápojov či jedla. Problémom je aj usadenina, na ktorej sa po naplnení termosky čajom či inou tekutinou začnú baktérie tiež množiť. Pred sezónou treba nános odstrániť. Pomôže nám jedlá sóda, ktorú nasypeme v množstve dvoch až troch lyžíc do termosky alebo do inej prenosnej nádoby a zalejeme horúcou vodou. Po najmenej troch hodinách pôsobenia obsah vylejeme a termosku ešte prepláchneme. Na rozpustenie usadenín môžeme použiť aj čistiace rozpustné tabletky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com