Pomôžme hyacintu

10.03.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Hoci v kvetinárstve dnes dostaneme akékoľvek kvety počas celého roka, hyacint s jeho prenikavou arómou spájame s jarným obdobím. Vtedy pociťujeme asi najsilnejšiu túžbu skrášliť si domov práve touto rastlinkou. Ako urýchliť prebudenie cibule, ak nechceme kupovať rozkvitnutý hyacint?

Existujú rôzne tipy, ako sa čo najskôr potešiť kráse i vôni kvetu, ktorý pekne ukáže aj v jarnej kytici, ale dlhšie sa radujeme z hyacintu v črepníku. My vám ponúkame dva záhradnícke recepty.

  1. Veľkú cibuľu hyacintu vložíme do špeciálnej sklenenej vázy, ktorá je smerom dole rozšírená a hore zúžená a zároveň zakončená pohárikom, do ktorého cibuľu posadíme. Do vázy napustíme vodu do takej výšky, že sa bude cibule odspodu iba dotýkať. Keď vypustí korienky, odoberieme trochu vody tak, aby v nej boli ponorené len korienky, ale cibuľa hyacintu už nie. Vázu treba potom postaviť do komory, respektíve na iné chladné a tmavé miesto. Asi za desať dní môžeme postupne pozorovať rast zeleného klíčka a neskôr i rozvitého kvetu.
  2. Cibuľu môžeme položiť aj do hlbšej misy s pieskom a zaliať vodou podobne ako v predošlom návode - cibuľa musí zostať celá odokrytá.

Potom ju zakryjeme klobúčikom, ktorý si urobíme z farebného papiera skrútením do tvaru vyššieho kužeľa. V chladnej a tmavej miestnosti necháme tento aranžmán stáť asi dva týždne. Keď cibuľa zakorení, tak kvet prenesieme na svetlé miesto, kde nám o ďalšie dva týždne úplne rozkvitne.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com