Pomôže prášok do pečiva

01.05.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA     Niektoré potravinárske výrobky majú svojské vlastnosti, ktoré ich predurčujú aj k inému poslaniu než ku konzumácii. Podobne ako prášok do pečiva, ktorý pomáha zdvíhať bábovky i mafiny a vďaka ktorému je piškótové cesto na bublaninu ľahké a nadýchané. Toto chemické kypridlo, ktoré dodávaním oxidu uhličitého prevzdušňuje cesto bublinkami, sa však dá použiť aj na iné účely v domácnosti.

  • Práškom do pečiva zlepšíme stav našej bielizne. Funguje najmä pri bielej, ktorú krásne rozjasní. K prípravku na pranie treba prisypať vrecúško prášku do pečiva a pri programovaní pridať jedno plákanie navyše.
  • Tento prípravok si poradí aj so znečistenými, zahnednutými termoskami alebo detskými fľašami na čaj. Stačí nasypať pol balíčka, zaliať horúcou vodou a po 15 minútach poriadne pretrepať a vyliať.
  • Kypriaci prášok pomôže odstrániť aj pripálené miesta na panvici, v hrnci alebo na sporáku, zmiešaný s trochou vody ho necháme pôsobiť asi 15 minút.
  • Odtok v kuchyni i v kúpeľni sa ľahšie vyčistí, ak do neho nasypeme dve až tri vrecúška prášku a zalejeme ho horúcou vodou. Účinok zosilníme, ak ešte pred aplikáciou vody nalejeme do odtoku pohár octu a necháme účinkovať 20 minút.
  • Viac znečistené miesta v kúpeľni (misu na toalete alebo špáry medzi kachličkami) posypme práškom do pečiva alebo potrime kašičkou, získanou vymiešaním výrobku s trochou vody. Špina sa bude dať ľahšie zlikvidovať.
  • Podobne získanou zmesou vyčistíme aj zanesené strieborné predmety, na pomoc si však ešte vezmime vyradenú zubnú kefku. Po zlikvidovaní znečistených miest šperky alebo mince opláchnime vlažnou vodou.

TIP: Blíži sa jar, ktoré zobudí aj kdejaký hmyz. Každému určite prekáža prítomnosť mravcov v kuchyni alebo v komore. Ich putovaniu po domácnosti môžeme zabrániť účinným opatrením – na cestičky, po ktorých sa presúvajú, nasypeme prášok do pečiva a pridáme aj pálivú papriku. Zaručene zmenia adresu bydliska.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com