Pokojné sny v hnedej spálni

20.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Ustlané paplóny a vankúše na posteli, to je najbežnejší pohľad na spálňu s dominantnou manželskou posteľou. 

Ak v nej však máme zariadený aj pracovný kút a trávime v nej okrem noci aj časť dňa, je lepšie vybaviť posteľ veľkou prikrývkou, ktorá priestor zútulní a evokuje prostredie, ktoré nie je určené výhradne na spánok. Obchody s bytovými textíliami a nábytkom síce ponúkajú profesionálne ušité prikrývky, ak je však šitie naším hobby, môžeme si podobnú urobiť sami.

Materiál:

Predpokladom je dostatok materiálu rôznych dezénov, ktoré vhodne skombinujeme. Najlepšie je sústrediť sa na jednu farebnú škálu, či už modrú alebo zelenú a využívať rôzne odtiene a vzory. Pri kombinovaní štvorcov patchworkovej techniky treba uplatňovať prvok kontrastu. K väčším vzorom prikladáme menšie alebo jednofarebné, k výraznej kocke umiestňujeme textíliu s drobným kvetinovým vzorom. Najideálnejšou a lacnejšou situáciou je, ak využívame domáce zásoby látkových zvyškov alebo častí obnoseného šatstva, ktoré ako správne domáce krajčírky odkladáme pre vhodnú príležitosť. A takou je práve tvorba patchworkovej deky, ktorá vyžaduje veľké množstvo materiálu. Jednak pre vytvorenie vkusnej kombinovanej lícnej strany, ale zároveň treba ušiť aj rubovú časť, na ktorú môžeme použiť takmer každý druh textílie bez ohľadu na farbu a dezén. Má len úžitkovú, nie estetickú úlohu.

Ako na to:

Prikrývka má veľkosť 240 x 240 cm, ale treba sa orientovať podľa rozmerov postele (táto na obrázku má rozmery 200 x 160 cm).

Plochu si treba rozdeliť na menšie pracovné komponenty. Sú to štyri základné štvorce o veľkosti 120 x 120 cm, ktorých postupným zošitím získame celú lícnu časť deky.

Každý zo štvorcov vytvoríme zošitím ešte menších štvorcov. Tu máme viaceré alternatívy.

  1. Kombinujeme len štvorce veľké 30 x 30 cm, vystrihnuté z rôznych dezénov. Na vytvorenie jednej zo štyroch častí deku ich potrebujeme 16.
  2. Kombinujeme len štvorce veľké 15 x 15 cm, tých treba 64.
  3. Kombinujeme štvorce 15 x 15 cm i väčšie 30 x 30 cm. Počet závisí od charakteru kombinácie veľkých a malých štvorcov.

Upozornenie: Veľkosti kúskov textílií sú uvedené v čistom rozmere po zošití. Pri strihaní štvorcov z látok preto musíme pridať na každej strane štvorca po 1 centimetri, takže v skutočnosti musia mať pred zošívaním menšie štvorce rozmer 17 x 17 cm a väčšie 32 x 32 cm.

Po vyhotovení vrchného dielu deky musíme tento zošiť s vrstvou vatelínu a s rubovou časťou vytvorenou z textílií, ktoré nám vizuálne nemusia až tak imponovať, veď zostanú ako spodná časť deky pohľadu skryté. Treba však posudzovať ich praktickosť. Nevhodné sú rôzne tvídy alebo plstené materiály, ktoré zvýšia hmotnosť deky, znemožnia jej údržbu a budú sa horšie ukladať na posteľ. Voliť treba skôr bavlno a plátno.

Vlastnoručne vyrobená prikrývka bude skutočným originálom, ktorý sa stane výrazným estetickým prvkom v miestnosti.


redakcia Doma a Rada