Poďme si vypražiť jablká

14.03.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL  Tohtoročná sezóna jabĺk sa vydarila. Preto hľadáme možnosti, ako menej vydarené alebo popadané plody spracovať. V komore už stojí úhľadný zástup zaváracích fliaš s jablkovým kompótom a stihli sme uvariť aj detskú výživu s vanilkou, ale pripraviť si môžeme aj vyprážané jablká ako chutný teplý či studený dezert. Rýchle a šťavnaté sladké jedlo, ktoré bude chutiť nielen deťom, zvládne aj menej skúsený kuchár.

  • Najlepšie je použiť kyslasté jablká, ktoré ošúpeme, odstránime z nich pomocou vykrajovača jadrovník a pokrájame na úhľadné kolieska hrubé asi centimeter. Ak nemáme užitočnú pomôcku po ruke, môžeme ich rozkrojiť na polovicu, vyrezať jadrovník a dužinu pokrájať na mesiačiky.
  • Cestíčko si pripravíme z mlieka, vajec, hladkej múky, práškového cukru a troška soli, časť mlieka však môžeme nahradiť sektom, potom bude nadýchanejšie. Rovnaký efekt dosiahneme, ak najprv pridáme žĺtka a až na konci primiešame sneh z bielkov. Do cesta môžeme primiešať strúhanú citrónovú kôru alebo rum.
  • Cesto musí mať správnu konzistenciu, nemá byť ani husté ani riedke, aby sa plátky jablka dali v ňom dobre namočiť, ale cesto z neho celé nestieklo.
  • Jablká namočené v cestíčku vkladáme zásadne do rozpáleného oleja a vyprážame ho po oboch stranách do ružova.
  • Vypražené kúsky obalíme na záver v práškovom cukre, do ktorého sme pridali mletú škoricu. Podávať ich môžeme aj s kyslou pochúťkou smotanou alebo biely jogurtom, obe osladíme práškovým cukrom.

TIP: Ak sa nechceme zdržiavať obaľovaním plátkov, jablká nahrubo nastrúhajme a primiešajme do hustejšieho cesta (pomôže aj pár lyžíc ovsených vločiek). Na oleji potom ukladáme malou naberačkou alebo lyžicou placky, ktoré z oboch strán vypražíme a posypeme škoricovým cukrom. Ešte viac budú chutiť poliate čokoládovou polevou a posypané nadrobno posekanými orechmi.


redakcia Doma a Rada