Po čučoriedky netreba ísť do lesa

01.04.2024

ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA    A po chutné a zdravé plody tmavofialovej farby nemusíme ísť dokonca ani na trhovisko či do supermarketu. Ak si ich vypestujeme vo vlastnej réžii, ušetríme a máme ich po ruke a tiež záruku, že ich príležitostný predajca nenazbieral v kontaminovanom prostredí niekde pri frekventovanej ceste. Dobrá správa aj pre tých, ktorí nemajú vlastnú záhradku. Na pestovanie tohto letného bobuľového ovocia postačí aj črepník na balkóne.

Všetko, čo rastie a my radi konzumujeme, bolo pôvodne prirodzenou súčasťou prírody a potom sa kultivovalo a pestovalo. Tak prečo nie aj typické lesné ovocie, kríčkové plody? Napokon, tie kupované v obchodoch sú už zo špecializovanej farmy, preto sa aj my môžeme venovať produkcii, hoci v menšom. Ako začať a úspešne sa dopracovať k čučoriedkam z vlastných zdrojov?

  • V prvom rade sa treba poradiť s odborníkmi a kúpiť ker, ktorý je vhodný pre našu klímu, pretože niektoré druhy sú náročné na vlhkosť a iné zase znesú aj vyššie teploty. A zároveň by to mali byť nízko rastúce odrody.
  • Vhodná doba na sadenie je najlepšie skorá jar, ale aj v máji je ešte čas na to, aby sme si v lete mohli vychutnávať zrelé plody.
  • Čučoriedkam vyhovuje dobrá pôda s kyslosťou 4 až 5 pH, dostatok slnka a bohatá zálievka raz za deň. Každý týždeň od mája do konca augusta ich treba prihnojovať tekutým hnojivom.
  • Sadiť ich treba v dostatočne veľkom črepníku, lebo korene čučoriedok rastú plytko, ale do šírky (priemer najmenej pol metra).
  • Črepník má mať otvory na odtekanie prebytočnej vody a na spodok pod zeminu sa odporúča nasypať 5-centimetrovú vrstvu štrku. Ak sa rozhodneme pre dlhý hrant, je dôležité nechať dostatok priestoru pre koreňový systém každého kríčka, preto ich umiestňujeme asi v 60 cm odstupe.
  • Dôležité je priebežne zrezávať suché zdrevnatené výhonky, aby sa k rastlinke dostalo viac slnka a tiež aby vydržala viacej rokov.
  • Čučoriedky oberáme až po úplnom dozretí a odporúča sa nechať ich na kríčku po úplnom sfarbení ešte pár dní. Vtedy budú najchutnejšie.
  • Počas zimy treba rastliny v črepníkoch umiestniť na chránené miesto, aby neboli vystavené veľkému nečasu a pred mrazom ich ochránime zábalom, vhodným je hrubší papier, jutovina alebo záhradnícka netkaná textília.

Poznámka: Podobne ako čučoriedky môžeme na balkóne pestovať aj egreše, čierne i červené ríbezle a dokonca jahody. Treba si len vybrať vhodné odrody.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com