Plnohodnotný život aj po infarkte

12.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Mnohí ľudia po infarkte majú obavy, že ich život dostane úplne iné rozmery a v prvom rade stratí zo svojej kvality a plnohodnotnosti. Obávajú sa, že sa budú musieť vzdať jeho mnohých podôb. Napríklad športových aktivít. No ani tak vážne ohrozenie života, ako môže predstavovať zlyhanie srdca, neznamená koniec sveta. Naopak, po vyriešení problému sa treba postupne vrátiť k takmer pôvodnému štýlu. Samozrejme za predpokladu dodržania istých zásad. Čo všetko by si mal takýto pacient osvojiť?

  • Jesť pestro, dostatok zeleniny a ovocia, mliečnych produktov a celozrnných výrobkov, menej tukov, skôr biele ako tmavé mäso, hlavne však ryby a rybí tuk i rastlinné oleje s obsahom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín.
  • Konzumovať jedlo 4 až 5-krát denne v menších porciách.
  • Strážiť si hmotnosť, pretože nadváha a dokonca každé kilo navyše predstavuje záťaž pre srdcovo-cievny systém.
  • Skončiť s fajčením, pretože nikotín poškodzuje cievy a urýchľuje ich kôrnatenie, čo má za následok zvyšovanie krvného tlaku, ale i tvorby krvných zrazenín a tým aj rizika ďalšieho infarktu.
  • Pravidelne si merať krvný tlak a vyššie hodnoty konzultovať s lekárom, dobrou prevenciou je menej soliť a ignorovať alkohol.
  • Kontrolovať hladinu cholesterolu, ktorá sa dá upravovať tiež stravou (viac ovocia, strukovín a ryže, všetko potraviny s vlákninou).
  • Venovať sa pravidelne pohybovým aktivitám, stačí aj svižná chôdza, ale vhodné je aj bicyklovanie (i na stacionári), beh, cvičenie ako strečing či plávanie, treba sa však poradiť s lekárom, ktorý podľa situácie konkrétneho pacienta odporučí správnu intenzitu záťaže.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net