Plánujete robiť poriadok v skrini?

08.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Poriadok musí byť. Vrátane skrine. Okrem príjemného pocitu tento stav aj šetrí čas. Nechceme ho predsa denne strácať večným hľadaním niektorého z tričiek alebo hodvábnych šatiek.

Éra vstavaných skríň

Najviac asi oceníme vstavané skrine, ktorých výrobu na mieru ponúkajú mnohé firmy. Využívajú priestor až po strop a sú účelne rozvrhnuté a vybavené poličkami, zásuvkami a špeciálnymi vysúvateľnými vešiakmi, ktoré uľahčia ukladanie šatstva i doplnkov. Hodia sa do miestnosti akejkoľvek veľkosti a aj v menších pôsobia nenápadne a nezaberajú zbytočne plochu. Vstavané skrine môžu mať nielen klasický pravouhlý tvar, ale dokážu vyplniť účelne miesto aj pod šikmým stropom alebo pod schodmi. Vstavané skrine zakomponované do rohu dokážu poskytnúť nadpriemerne veľký priestor s možnosťou zakomponovania otočných políc. A keď vám ani takýto luxus na odkladanie nestačí, zamyslite sa nad tým, koľko nepotrebných vecí vás obkolesuje. Ak ste nejakú sukňu alebo košeľu nemali už najmenej dva roky na sebe, je čas sa jej zbaviť. Či už vyšla z módy alebo ju nemáte radi, všetko dobrý dôvod na zredukovanie obsahu šatníka. A nájde sa ich určite viac. Výber povrchového materiálu vstavanej skrine závisí od vkusu majiteľa ale aj od ostaného zariadenia miestnosti. Výhodou sú aj alternatívy otvárania. Namiesto klasických dverí môžu byť najmä v menších izbách lepšou voľbou posuvné alebo rolovacie dvere.

Systém ukladania je dôležitý

Charakter rozdelenia častí na vešanie odevov a na policové systémy si podľa vlastných predstáv určíme sami. Pri rozložení vecí by sme však mali dbať na pár zásad. V prvom rade treba oddeliť odevy a bielizeň od predmetov, ktoré používame na údržbu interiéru a textílií. Dôležité je umiestniť predmety a oblečenie, ktoré berieme do rúk najčastejšie vo výške medzi 40 až 125 cm od zeme. Na police, ku ktorým sa dostaneme len s pomocou rebríka, kladieme menej frekventované veci - vianočné ozdoby a sezónne oblečenie.

Problémom bývajú malé predmety. No nie je pre toho, kto má dostatok zásuviek, škatúľ, košíkov, špeciálnych závesných vešiakov na opasky či závesných tašiek na drobnosti. Aj v zásuvkách si lepšie udržíme poriadok, ak ich vybavíme textilnými alebo plastovými škatuľkami, ktoré plochu rozdelia na sektory.

Výhrou je šatník

Ideálnym priestorom na ukladanie šatstva i predmetov dennej potreby je šatník. Ak ho nemáme zakomponovaný do bytu, môžeme sa vzdať časti pôdorysu väčšej spálne. Ak posteľ posunieme viac do stredu a za ňou umiestnime priečku, vytvorí sa veľká úložná plocha. Úlohu priečky môže zohrávať aj zadná stena skrine. Vnútorné vybavenie šatníka tvorí rovnako ako u vstavanej skrine systém políc a tyčí na vešiaky. Pretože ide o otvorený priestor, odevy i bielizeň musíme chrániť pred prachom závesom alebo roletou, prípadne paravánom, ktorý tak bude zaujímavým interiérovým prvkom v miestnosti. Ak naopak máme miesta dosť, ukladanie vecí a udržiavanie poriadku uľahčia ďalšie kusy nábytku – menšia skriňa, bielizník, komoda, skrinka na topánky a zrkadlo, ktorému sa potešia viac dámy ako páni. Ale potrebuje ho každý.

Ak si občas zavzdycháte nad zábermi obrovitých šatníkov známych celebrít, treba si len spomenúť na ich večné sťažovanie a problémy s láskou. Majú možno väčší poriadok v skrini ako vo vlastnom živote. Takže niet čo závidieť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com