Petržalské ihrisko ožilo farbami

08.03.2024

AKTUALITY    Projekt Ihrisko pokračuje vo svojom úsilí a premieňa ďalšie opustené ihriská po Slovensku na unikátne miesta. Tentokrát sa zakladatelia projektu spojili so spoločnosťou Kärcher. Spoločne čistia, zveľaďujú a nakoniec zatraktívňujú ihriská, ktoré tak priťahujú viac mladých ľudí. Hrajú na nich basketbal, ale aj točia videoklipy. Najnovšie získalo nový šat ihrisko na Hrobákovej ulici v Petržalke, ktoré writeri z WallDesign zviditeľnili vyliatymi vedrami pestrých 3D farieb.

Projekt Ihrisko vznikol s cieľom motivovať deti a mládež, aby svoj voľný čas viac trávili na športoviskách. Tie sú v dnešnej dobe čoraz viac opustené a mnohé aj zanedbané. Smutný fenomén postrehol autor projektu Mário Biháry na petržalskom sídlisku, kde vyrastal, a rozhodol sa, že s tým niečo urobí. "Veľa detí v dnešnej digitálnej dobe sedí doma pred obrazovkami a chýba im motivácia a správny impulz ísť von. My sme na ihriskách hrávali basketbal a futbal, robili graffiti a boli pri vzniku hip hopových kapiel. Do projektu Ihrisko som sa snažil pretaviť všetky tieto aspekty. Primárnym cieľom však bolo upozorniť na chátrajúce ihriská, zrevitalizovať ich a vrátiť im život," deklaruje Biháry, ktorý je okrem iného známy ako organizátor festivalu Hip Hop Žije. Nový pestrofarebný vzhľad dostalo už piate ihrisko na Slovensku, z toho druhé na petržalskom sídlisku. V spolupráci s firmou Kärcher a miestnou samosprávou dostalo šancu na reparát športovisko na Hrobákovej ulici.

Kľúčové bolo ihrisko dokonale vyčistiť

Na premene ihriska sa podieľali writeri z WallDesign, ktorí spolu s Bihárym navrhli jeho nový vzhľad. "Napadlo nám urobiť 3D dizajn a napodobniť vyliate kýble farby tak, aby zapadli do prostredia," prezrádza autor projektu. Ešte predtým, než writeri naniesli na asfalt prvý náter, na športovisko doslova napochodovali odborníci na čistenie zo spoločnosti Kärcher, ktorá sa na projekte spolupodieľa. Ich úlohou bolo pripraviť celé ihrisko a jeho okolie tak, aby umelci mohli začať s jeho vizuálnou premenou.

"Naše stroje dokonale vyčistili asfalt a zbavili nečistoty aj objekty, ktoré sú súčasťou ihriska, ako múry, lavičky či pingpongový stôl. Pri čistení sme využili zametacie stroje, vysokotlakový čistič, mokro-suchý vysávač, ale aj všestranne využiteľný komunálny čistiaci stroj. Ako líder v čistiacich riešeniach sme pripravení aj na takéto výzvy a pomoc pri budovaní miestnej komunity," hovorí Emil Skákala, marketingový riaditeľ spoločnosti Kärcher, ktorej zamestnanci strávili vďaka spoľahlivej čistiacej mechanike na ihrisku len niekoľko hodín. "Časová efektivita je pri našej práci kľúčová. Náš komunálny čistiaci stroj je vysoko účinný a všestranný. Pri tomto projekte nám pomohol efektívne vyčistiť a pripraviť ihrisko pre umelcov v priebehu pár hodín. Pre jeho celoročné využitie pri zametaní lístia, zavlažovaní zelene či pri zimnej údržbe by som ho odporučil každej samospráve," dodáva Emil Skákala.

Pútavý dizajn a farby fungujú pre deti ako magnet

Iniciatívu zveľadiť síce zrekonštruované, ale nenápadné ihrisko privítala aj petržalská samospráva. "Projekt zatraktívnenia novozrekonštruovaného multifunkčného areálu Hrobákova, ako aj iných ihrísk v našej správe veľmi vítame a sme radi, že tým spoločne oživíme v Petržalke šport aj kultúru," tvrdí starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý dodáva, že do projektu na Hrobákovej investovala mestská časť bezmála 10-tisíc eur. Symbióza rekonštrukcie a umenia tak dostala nový rozmer. Skúsenosť s prvým vylepšeným ihriskom na Rovniankovej ulici hovorí za všetko.

"Na revitalizovaných ihriskách v rámci Projektu Ihrisko je väčší pohyb detí, hráčov basketbalu, ale tiež sa tam dejú rôzne fotenia, nakrúcania videoklipov a podobne. Plánujeme tam robiť aj turnaje a rôzne koncerty, aby ihriská žili a boli magnetom pre mládež, ktorá nechce sedieť doma," vysvetľuje Mário Biháry, pre ktorého je tento projekt návratom ku koreňom kultúry, v ktorej vyrastal.

Projekt Ihrisko je zároveň motiváciou pre starostov a primátorov, ktorí majú v rukách to, ako bude verejný priestor a športoviská vyzerať. Spoločnosť Kärcher ich v tom so svojou komunálnou čistiacou technikou a profesionálnymi skúsenosťami rada podporí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív