Pestré črepníky potešia

15.04.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Hlinené kvetináče klasickej monotónnej farebnosti v sebe veľa iskry nemajú. Postačia však ako základný materiál pri tvorbe dekoratívnejších črepníkov. Ak nechcete investovať do drahých keramických s pekným farebným dezénom. Takto si navyše môžete vytvoriť zaujímavé kusy podľa vlastných predstáv.

Potrebujete len štetce a špeciálne farby na terakotový materiál. Jednoduchšie je pracovať s novými kvetináčmi. V prípade použitých treba odstrániť hlinu a pomocou kefky a špongie všetky nečistoty a potom nechať riadne uschnúť. Pri maľovaní motívov môžete popustiť uzdu fantázií alebo sa orientovať podľa priložených vzorov troch rôzne dekorovaných črepníkov. Tieto sú ladené romanticky, dominujú drobné kvietky, lístky a bobule rastlín, osviežením sú kárované prvky v jemnom fialovo-zelenom kontraste.

Poznámka: Rovnaký výsledok dosiahnete, ak pri dekorovaní použijete servítkovú techniku. Stačí nájsť vhodné servítky, oddeliť z každej tenkú vrchnú vrstvu a nalepiť ju opatrne špeciálnym lepidlom dokola črepníka. Napokon celý povrch prelakujeme, aby sa výzdoba používaním kvetináčov neznehodnotila. Lak použijeme v prípade maľby.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív