Olivový olej pokožke prospieva

02.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    Prínos olivového oleja používaného s obľubou pri príprave jedál, je už notoricky známy. My si dnes všimneme jeho priaznivé účinky pre naše telo. Už starí Gréci si olivovník uctievali ako symbol plodnosti a olej z jeho plodov považovali za elixír zdravia a krásy. Aj kozmetický priemysel používa olivový olej pri výrobe kvalitných krémov a telových mliek.

Možno by už stačilo, keby sme denne zjedli pár olív. Pre obsah antioxidantov si zelenými plodmi chránime bunky pred starnutím a zabezpečujeme tvorbu kolagénu a elastínu, čím sa perfektne staráme o našu pokožku. V starostlivosti o svoju krásu však môžeme rátať aj s olivovým olejom. A ako sa v našom domácom kozmetickom salóne uplatní?

  • Pokožka bude priam zamatová, ak do kúpeľa, v ktorom plánujeme 20 minút relaxovať, pridáme 50 ml olivového oleja.
  • Kto má problém so suchou pokožkou na rukách, môže si malú šálku olivového oleja zohriať v mikrovlnke, naniesť na ruky a tie zabaliť do mikroténového vrecka. Aby bol účinok stopercentný, treba vydržať asi pol hodinu a potom olej zmyť jemným mydlom.
  • Rovnako vyriešime problém s krehkými a lámavými nechtami. Určite spevnia, keď si ich začneme dvakrát týždenne namáčať v miske s olejom.
  • Zmäkčí tiež zhrubnutú kožu na pätách, ktorá sa bude dať ľahšie odstrániť.
  • Pod vplyvom tejto potraviny zvláčnie pokožka celého tela alebo niektorých problematických miest (kolená, lakte). Stačí si trochu panenského oleja naliať do dlaní a po zohriatí ho vmasírovať do pokožky. Kožu dobre premastí a tiež hydratuje.
  • Vďaka oleja z olivovníka si zlepšíme vzhľad dekoltu a krku, ktorý býva achillovou pätou u mnohých žien. Tieto časti tela deficitom pružnosti strácajú veľmi rýchlo mladistvý imidž.
  • Pridať olivový olej sa odporúča aj do pleťových masiek, či už v kombinácii so žĺtkom a s medom alebo s tvarohom a s nastrúhaným zemiakom. Zmes olivového oleja a jedlej sódy je ideálnym prírodným pílingom na pleť i pokožku tela.
  • Ak sa nám minulo pleťové mlieko, olivovým olejom si môžeme odstrániť make-up a aspoň občas ním nahradiť nočný krém.
  • Zachráni aj suché a lámavé vlasy. Olej si treba vtrieť do pokožky hlavy i do vlasov a nechať ho pod igelitom a uterákom pôsobiť 40 minút. Po umytí budú lesklé a hebké.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com