Olejček z orgovánu zmierňuje bolesť

06.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Práve v týchto dňoch nám pod oknami paneláka či v blízkom parčíku zavoňal neodolateľne orgován, možno mnohých inšpirujú fialovo zafarbené kríky vyskúšať recepty na prípravu orgovánového lekváru alebo sirupu. Táto rastlina však okrem zaujímavej chuti a úžasnej vône disponuje aj terapeutickými schopnosťami.

Z orgovánu si môžeme pripraviť čaj, odvar či tinktúru a riešiť po domácky rôzne zdravotné ťažkosti, aktuálne ponúkame inšpiráciu na olej z orgovánu, ktorý obsahuje veľké množstvo kyseliny askorbovej, éterických olejov a flavonoidov s pozitívnym vplyvom na organizmus. Má tiež protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Orgovánový olej pomáha pri bolesti kĺbov a svalov, kožných ťažkostiach a bolesti hlavy či dokonca migréne. Navyše zmierňuje napätie a stres, spomaľuje predčasné starnutie pleti a chráni kožu pred UV žiarením.

Príprava liečivého oleja

Potrebujeme olej bez arómy a v prvom rade kvety orgovánu, ktoré treba natrhať v čistejšom prírodnom prostredí vzdialenom od cestných komunikácií a priemyselných zón. Kôru, drevo a listy nepoužívame, pretože obsahujú alkaloid vyvolajúci alergické reakcie.

Najprv trpezlivo oddelíme malé kvety od stoniek a naplníme nimi asi litrový pohár, ktorý sa dá uzavrieť viečkom. Potom ich zalejeme po okraj olejom, ktorý sme najprv zahriali na asi 40 stupňov. Zakryté necháme lúhovať 2 dni, potom cez čisté tenké biele plátno zmes precedíme a kvietky ešte poriadne vyžmýkame. Olej znovu zahrejeme a pridáme novú várku čerstvých kvetov. Necháme znovu vylúhovať a celý proces až po precedenie opakujeme niekoľkokrát, kým nezískame silný voňavý olej. Ten nalejeme do menších uzatvárateľných fľaštičiek.

Ako ho používať?

  • Pri bolesti hlavy si ním treba potrieť spánky alebo iné špecifické miesto bolesti – kolenný kĺb, chrbtový sval alebo ramenný biceps.
  • Je výborný aj pri liečbe vyrážok, menších odrenín, škrabancov, kože spálenej slnkom či akné.
  • Dá sa inhalovať pri problémoch s bronchitídou, bolesťou hrdla i v priebehu chrípky na zmiernenie jej symptómov.

Poznámka: Pár kvapiek môžeme pre príjemnú orgovánovú vôňu pridať do kozmetických alebo čistiacich prípravkov. Orgovánovou arómou si prevoniame domácnosť alebo ju budeme vychutnávať pri večernom pleťovom rituáli.


redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com