Odstraňujeme starú tapetu

29.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Hoci tapety zažívajú návrat a sú opäť v trende, nové výrobky predsa len kvalitou a dizajnom predstavujú vyšší štandard. Tapety so životopisom dlhým niekoľko desaťročí pôsobia preto viac rušivo ako dekoratívne. Kto sa rozhodol kúpiť starší byt a urobiť radikálnu rekonštrukciu, môže mať dočinenia s podobným retro typom.

Kým nalepíme nové alebo jednoducho vymaľujeme, musíme vrstvu starej tapety zlikvidovať. Kto túto činnosť absolvoval, vie najlepšie, akú dávku energie a sebazaprenia si vyžaduje. Ako si nepríjemnú prácu zjednodušiť?

  • Ak tapeta už tak dobre na stene nedrží, bude sa môcť dať celkom dobre strhnúť aj na sucho. Takýto postup volíme hlavne vtedy, ak nás nečaká veľkoplošné čistenie, ale skôr riešime menšie priestory, napríklad v šatníku.
  • Ľahšie odstrániť tapetu pomôže mokrá technológia. Potrebujeme teplý roztok vody a octu, ktorý tapecovacou kefou nanášame na celú plochu a necháme ho vsiaknuť. Octová voda rozpustí lepidlo, takže papierovú vrstvu zlikvidujeme bez veľkej námahy pomocou škrabky.
  • Použiť môžeme aj chemické prípravky na odstraňovanie tapiet, práca si však vyžaduje opatrnosť pre prítomnosť lúhu alebo metylénchloridu. Existujú aj menej agresívne produkty, no tie treba nechať pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie počas noci.
  • Účinnou je aj horúca para z naparovača, ktorá rozpustí lepidlo a uvoľní tapetu od steny, takže ju pomocou škrabky rýchlo strhneme. A navyše bez chémie.

TIP: Ak sme po odstránení tapety rozhodli pre maľovku, musíme precízne zlikvidovať aj posledné zvyšky tapetového lepidla alebo rozpúšťadla, ktoré sme práve použili. Na pomoc si vezmeme jemný šmirgľový papier, ktorým prejdeme po celej ploche steny. Napokon ju utrieme navlhčenou handrou, aby sme dosiahli čo najhladší povrch.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com