Novinová story

15.05.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ     Aj keď si aktuálne správy hľadáme po novom skôr na internete, mnohí sa ešte odmietajú vzdať klasických novín, ktoré si s chuťou prelistujú pri rannej káve. Potom sa prečítaný denník rýchlo ocitne na kôpke na poličke a tá rastie utešene aj vďaka miestnych občasníkov, ktoré nám pravidelne vypadnú z poštovej schránky.

Zdalo by sa, že ich púť sa zostarnutím včerajších správ nadobro skončila. Ale novinová story môže mať bohatší scenár, ak rozšírime poslanie tlačiarenskeho a novinárskeho produktu o nové dimenzie. Stačí si zapamätať, na čo všetko môžeme použiť novinový papier, ktorý nám v domácnosti pomôže pri čistení i šetrení.

Chystáme sa na veľké jesenné čistenie okien, kým neudrú mrazy? Nemusíme hľadať staré handry a predčasne likvidovať bavlnené tričká. Na vyleštenie okien sú ako stvorené pokrčené noviny.

Zmokli sme na nitku a prišli domov s premočenými topánkami? Treba ich vyplniť niekoľkými novinovými hárkami, ktoré pomôžu materiál vysušiť a zároveň zachovať tvar obuvi. Topánky však nesmieme dávať pod radiátor, ale nechať ich sušiť v predsieni pri izbovej teplote.

Rozbili sme pohár? Črepov nás perfektne zbavia mokré noviny, ktorými priestor vytrieme. V navlhčenom papieri uviaznu aj tie najdrobnejšie úlomky skla.

Potrebujeme vyčistiť rúru? Mastnotu z interiéru kuchynského pomocníka odstránime pokrčenými novinami, ktoré sme najprv dobre namočili.

Radi by sme ochránili svetre a deky pred moľami? Pre uložením do skrine po sezóne sa osvedčilo zabaliť vlnené výrobky do novinového papiera.

Čaká nás sťahovanie a balenie skla a porcelánu? Použime kusy papiera vrátane novinového, a najlepšie navlhčeného. Keď trochu vyschne, vytvorí ochranný pancier vzácnym pohárom a šáločkám. Potom však treba byť trpezlivý a opatrný pri vybaľovaní, aby sme odstraňovaním tvrdého obalu krehký materiál nepoškodili.

Plánujeme pri rekonštrukcii nového bytu natierať rámy okien? Ak nemáme po ruke krycie pásky, sklenené tabule ochránime pred olejovou farbou rovnako dobre aj novinami, ktoré na vlhčené priložíme pozdĺž rámov a pritlačíme ku sklu.

Treba vodovodné batérie zaizolovať pred príchodom zimy? Ako izolačný materiál môžeme pokojne použiť vrstvu novín, ktoré obalíme igelitom a prelepíme páskou.

Chystáme kompost pre zeleninové záhony v záhradke? K zvyškom jedál, k dreveným pilinám a k jesennému lístiu pridajme aj natrhané novinové hárky. Musia byť však čiernobiele, farebné noviny by mohli prírodný kompost znehodnotiť chemickými látkami.

Prišli prvé mrazíky skôr, ako naše paradajky na kríčku dozreli? Jednoducho ich odtrhnime, každú paradajku zabaľme do niekoľkých novinových listov a uložené vo väčšej uzatvárateľnej nádobe ich uskladnime na tmavom mieste v interiéri. Pomaly všetky dozrejú a sfarbia sa na oranžovo-červeno.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com