Neberme deťom Veľkú noc!

28.03.2024

MAMINA - DIEŤA   Poznáte to. Ako naschvál, keď sa blížia sviatky, zavíta domov chrípka či iná pliaga, ktorú si členovia rodina rýchlo odovzdávajú. Niektorí sú preto dosť úzkostliví a v snahe ochrániť svojich blízkych pred možnou infekciou minimalizujú návštevy. Ale Veľká noc je práve o stretaní príbuzných a priateľov.

Kto má podobné obavy, môže si sviatky jari vychutnať aj v užšom rodinnom kruhu. V takom prípade sa netreba vôbec obmedzovať v príprave tradičných dobrôt a veľkonočnom zdobení interiéru. A atmosféru ešte doladia sviatočné televízne programy, napríklad detský muzikál Neberte nám princeznú. A my zase neberme deťom Veľkú noc.

Keď vychádza vajíčkové slniečko

Môžeme začať už raňajkami. Budú malým stolovníkom chutiť viac, ak im na tanier naaranžujeme volské oko s hranolčekmi, ktoré evokuje rozžiarené ranné slniečko.

Lievancový zajko

Ešte viac ich potešíme, ak z väčšieho lievanca vyrobíme veľkonočného zajačika. Oči zastúpia kvalitne čučoriedky a uši prekrojený banán.

Viac sa ráta úsmev

Maľovanie vajíčok patrí k obľúbeným predveľkonočným aktivitám. Kto si netrúfa na vyfúkané škrupinky, môže zdobiť aj natvrdo uvarené vajcia. Niekedy postačí aj verzia v čiernobielom. Dajte deťom do ruky fixky a za pol hodiny máte v košíku hromadu huncútskych tváričiek. Vysmiatych i zamračených, každému podľa vlastných predstáv.

Rozprávkové vajíčka

Inšpiráciou pre dekoráciu vajíčka môže byť aj rozprávková postavička lienky alebo Ferda Mravca, pri tvorbe ktorých však potrebujeme už farebné fixky alebo farbičky nanášané štetcom. Môžu to byť však aj iné motívy, dieťa si už samé vyberie, čo je jeho srdiečku najbližšie. Aby maľba vydržala aj po manipulácii s vajíčkom, odporúča sa povrch prelakovať sprejom.

Rifľová Veľká noc

Mamy, ktoré sa občas hrajú na krajčírky, majú doma zásoby zvyškov textílií, ktoré sa uplatnia pri tvorbe textilných veľkonočných dekorácií. Koho by nepotešili pestrofarebné zajačiky. Stačí si vystrihnúť podlhovasté uši, po obvode prešiť a potom prevrátiť na lícnu stranu. Z inej textílie (tenká rifľovina, károvaná či kvetovaná bavlna) si vystrihneme dva oválne diely na telo zajka, ktorá z rubovej strany zošijeme s výnimkou niekoľkých centimetrov na temene hlavičky. Po prevrátení na rubovú naplníme vatelínom, prišijeme obe uši a napokon zošijeme aj vršok zajkovej dekorácie. Možno máme v zásobách pomôcky na výrobu hračiek, ak nie, očká si urobíme z malých gombíkov a ústa dokreslíme.

Zajačik na hojdačke

Vyrobiť podľa obrázka si môžeme s deťmi aj závesnú dekoráciu, ako je tento zajačik na hojdačke. Potrebujeme opäť zvyšky textílií na kostým postavičky, slamu, pár špajdlí na telo zajaca, fixky a šikovné ruky.

Sviatočná dekorácia i vankúšik

Na zahodenie nie je ani zajko z textílie s veselým dezénom. Jednoduchý tvar si nakreslíme na papier a podľa mustry vystrihneme dva rovnako diely, ktoré z rubovej strany zošijeme s výnimkou spodnej časti. Po prevrátení naplníme vatelínom a zošijeme aj v dolnej časti. Napokon prišijeme gombíky v tvare perličiek namiesto očí a okolo krku previažeme stužku alebo motúzik. Textilný zajac splní dve úlohy. Na Veľkú noc poteší ako dekorácia a vo celý rok poslúži ako obľúbený vankúšik vášho malého školáka.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru