Narcisové inšpirácie

03.03.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    S teplejšími týždňami k nám prichádza aj neodolateľná vôňa kvetov typických pre jarné obdobie. Ich krása je tak čistá vo svojej podstate, že pri aranžovaní sa žiada nepotlačiť ju žiadnym iným výrazným prvkom. Pri dekorovaní preto nemiešajme jednotlivé druhy, ale nechajme zaskvieť sa v celej ich dokonalosti. Platí to aj pre charakteristický jarný kvet narcis.

Narcisy výborne ukážu vložené natesno do pohára s vodou, ktorý umiestnime do kvetináča so zeminou. Napokon ešte jej povrch zakryjeme dekoratívnou vrstvou machu. A keď sa priblíži Veľká noc, pridáme aj pár farebných kraslíc, ktoré podčiarknu sviatočnú atmosféru dekorácie.

Príťažlivý je aj aranžmán narcisov zasadených s cibuľkami v kvetináčoch. Prírodný imidž dotvárajú viaceré prvky ako nádoba z prútia, mach a na zeleno zafarbený špagát omotaný vo viacerých radoch na okraji črepníka.

Rovnako dobre vyzerajú narcisy bohato naaranžované v jednofarebnej váze zo skla alebo z keramiky. Pre dosiahnutie zaujímavého farebného efektu použijeme nádoby v odtieni kráľovskej modrej, ktorá vytvorí ideálny kontrast žltej farbe narcisových hlavičiek.

Ak sa nevieme nabažiť rozkvitnutých symbolov jari, môžeme narcisy v kvetináči kombinovať aj s inými kvetmi typickými pre toto obdobie. Môžu to byť rovnako fialky, ako krokusy alebo modrica.


redakcia doma a Rada, FOTO: archív