Narcis je nádejne jarný

21.03.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Narcis je typickým symbolom jarného obdobia a evokuje v nás každý rok príjemné pocity. Končí sa zima, nastáva všeobecne vítané oteplenie a narcisy v črepníkoch alebo vo vedrách s vodou, ktoré nám kvetinárky na trhovisku ponúkajú, sú toho hmatateľným dôkazom.

Tento kvet má svoje domovské právo v strednej Európe, ale darí sa mu aj na severe Afriky a v Ázii. Tradične najväčším producentom narcisov je Holandsko, ale hojne ho pestujú aj v Anglicku. Vyšľachtením vznikli viaceré druhy, ktoré sa líšia napríklad tvarom korunky. Môže byť rúrkovitá alebo pripomína tvar tanierika či šálky. Väčšinou má žltú, oranžovú alebo bielu farbu, ale sú aj kombinované druhy. Napríklad niektoré biele narcisy majú korunku lemovanú červenou farbou. Existuje až 9000 registrovaných odrôd, ktoré sa neraz odlišujú len v odchýlkach, ale tento kvet je veľmi ľahko identifikovateľný. Narcis, typická cibuľovina, kvitne v marci, apríli až v máji a je ako rastlina vcelku nenáročný. Aké podmienky pre svoj rast potrebuje?

  • priepustnú piesočnato hlinitú alebo humusovú vlhšia pôdu s neutrálnou alebo slabo alkalickou reakciou
  • dostatok vlahy i svetla, ale darí sa mu aj v polotieni, preto je ideálne ho sadiť v blízkosti listnatých stromov, ktorých korene odoberajú prebytočnú vodu a ktoré vo vegetačnom období narcisu majú konáre ešte bez listov, preto prepúšťajú dostatok slnečných lúčov i dažďových kvapiek
  • na začiatku vegetačného obdobia znesú narcisy vyššie dávky hnojiva, ku koncu potrebujú skôr suchšie prostredie, aby mohli cibule dozrieť

Cibuľky narcisu sa vysádzajú na jeseň, koncom augusta a a v septembri, do hĺbky asi 12 až 18 cm. Počas zimy ich treba pozakrývať vrstvou rašeliny a lebo čečiny. Zo zeme ich vyberáme v polovici júla a očistené cibule, zbavené aj tých menších, skladujeme v suchom vetranom prostredí pri teplote 20°C. Jedna cibuľka vydrží 3 až 5 vegetačných období.

Poznámka: Ak sa nám darí vypestovať slušný narcisový záhon, z ktorého zásobujeme interiérové aranžmány vo váze, mali by sme o narcise vedieť jednu podstatnú vec. Odstrihnutý narcis produkuje vo vode jedovaté látky, ktoré môžu škodiť iným druhom rezaných kvetov, preto ich vo váze nekombinujeme s ďalšími poslami jari.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net