Najvyšší čas pre cibuľoviny

25.03.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Zabudli v jeseni vysadiť jarné cibuľoviny? Aj keď je pre ne najlepší september či priaznivý október, môžete to ešte trochu zachrániť. Ale musíte sa spoľahnúť na profesionálne rýchlené cibuľky jarných kvetov. Aby ste sa o niekoľko týždňov mohli tešiť z ich kvetov, treba dodržať pár zásad.

  • Cibuľoviny kúpené v záhradníctve alebo v kvetinárstve uložíme na chladnejšie miesto. Až potom ich prenesieme do interiéru, ale teplotu im treba zvyšovať len postupne.
  • Rastlinky zalievame vodou izbovej teploty a pre udržanie vlhkosti, na ktorú sú tieto kvety náročné, zakryjeme substrát ešte machom. Občas ich aj osviežime vodou, použiť môžeme rozprašovač. Ale pozor, exponovaná zálievka môže spôsobiť zahnívanie cibúľ.
  • Zeminu treba občas prekypriť, aby sa ku koreňom dostal vzduch.
  • Chybou nie je ani prihnojovanie, odporúča sa hnojivo pre kvitnúce izbové rastliny.
  • Je dôležité odstraňovať zoschnuté alebo inak znehodnotené listy, ktoré zbytočne oberajú rastlinu o silu. V prípade narcisov môžu byť zdrojom škodcov alebo chorôb.
  • Hyacinty a narcisy treba pestovať v skupinkách, pretože zvyknú vyrásť do výšky a vtedy potrebujú oporu.

Vynímajú sa v záhonoch aj v črepníkoch

V záhrade treba cibuľoviny zasadiť na slnečné miesto a prikryť výživným substrátom. Až neskôr je vhodné čiastočné zatienenie kríkmi alebo stromami. K obľúbeným cibuľovinám patrí crocus, hyacint, snežienka, modrica, narcis a tulipán. Aj keď sa nádherne vynímajú najmä v záhradných záhonoch jedného druhu či v kombinácii s ostatnými druhmi, dajú sa v menších i väčších črepníkoch či v truhličkách pestovať aj na balkóne, na lodžii, v zimnej záhrade alebo na chodbe či v hale s väčšími oknami. Jednoducho všade, kde je chladnejšie, dostatočná vlhkosť a veľa svetla.

Poznámka: Keď kupujeme rýchlené cibuľoviny, mali by sme si všímať pár dôležitých prvkov. Cibuľky, ktoré trčia čiastočne zo zeminy, môžu byť už naklíčené, ale v žiadnom prípade nie mäkké alebo poškodené. Ak sú rastliny už vyrastené, nemali by mať zaschnuté špičky listov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net