Na nerez s citom pri čistení

12.02.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Vyzerá nádherne, ale máme to s ním ťažké. Nerezové predmety a vybavenie kuchyne pôsobia v interiéri elegantne až impozantne, ale nesprávnou starostlivosťou môžeme kanvicu alebo dres obrať rýchlo o ich čistý dokonalý dizajn.

Nerezové hrnce, sporák či chladnička vyzerajú perfektne, kým sa nezačnú používať. Vidno na nich, žiaľ, všetko. Kvapky od oleja po nedeľnom vyprážaní, odtlačky prstov, fľaky z jedla, rôzne šmuhy. Občas by sme najradšej zobrali drôtenku na riad a zbavili sa zaschnutej škvrny od omáčky, to by však bola tá najhoršia alternatíva. Po použití kovovej pomôcky by na chúlostivom nerezovom materiáli zostali jemné škrabance. Poškodiť hladký povrch môžu aj hubky s drsnou čiernou alebo tmavozelenou časťou.

Špeciálne prípravky

Zobrať na pomoc bez rizika si môžeme handričky v bavlny alebo iného mäkkého materiálu či hubky s bielou čistiacou plochou, no najlepšie sú výrobky z mikrovlákna známe ako švédske utierky. Namiesto bežných čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú drobné pevné čiastočky na zvýšenie efektu čistenia, alebo akékoľvek abrazívne prípravky, treba používať len tie špeciálne na nerez. Bývajú tekuté alebo penové. Ak sa nám na prvýkrát špinu nepodarí odstrániť, prípravok aplikujeme na vždy čistú časť handričky dovtedy, kým fľak nezmizne. Výhodou týchto prípravkov je, že rozpúšťajú mastnotu a zvyšky jedál a zároveň vytvoria na kovovom povrchu sporáka alebo mikrovlnnej rúry jemný ochranný film, vďaka ktorému je nerez odolnejší voči náhodným dotykom a tvorbe odtlačkov. Na háklivý materiál potom treba ešte aplikovať leštiaci prípravok a povrch spotrebiča pretrieť suchou handričkou.

Pomocníci z kuchyne

Účinnou môže byť aj osvedčená výbava z komory. Na pripáleninu použijeme obyčajnú jedlú sódu, ktorú si vodou zahustíme na kašičku. Pomôže odstrániť väčšiu špinu aj nepekné šmuhy. A ocot sa zase postará o zvýšenie lesku. Stačí ho naliať na handričku a pretrieť ním povrch spotrebiča. Vrátiť nerezovému materiálu lesk pomôže aj olivový olej, pár kvapiek na handričke, ktorou vyčistený spotrebič pretrieme, urobí očakávaný zázrak. Soľ, ktorou si pri čistení v domácnosti často pomáhame, však v prípade nerezu nie je dobrá voľba.


Poznámka: Ak nemáme poruke špeciálny prípravok, môžeme si pri čistení nerezových spotrebičov pomôcť čistiacim prostriedkom na okná či na sklo. Najlepšou voľbou sú, samozrejme, ekologické bezchloridné prípravky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com