Mydlo vyrieši domáce nehody

02.06.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Mydlo je úžasný malý pomocník, ktorý dokáže vyriešiť drobné domáce problémy. Nie je to iba prípravok na osobnú hygienu alebo na pranie. Jeho chemické zloženie a prítomnosť glycerínu ho predurčuje na úlohy, ktoré nám občas sťažujú život.

  • Ak sa nám zasekol zips, stačí ho potrieť mydlom, ktoré zúbky premastí a umožní ho opäť otvoriť.
  • Rovnako pomôže sprístupniť bielizeň alebo veci, ktoré máme uložené v komode. Najmä na staršom nábytku sa zvyknú zásuvky ťažko pohybovať. Treba ich preto celé vybrať a mydlom natrieť všetky kontaktné lišty zásuvky i vnútra skrinky.
  • Mastiace zložky mydla pomôžu aj domácim majstrom. Ak ním natrú skrutku, ľahšie ju zaskrutkujú do podkladového materiálu. Podobne to funguje aj v prípade znehodnotenej žiarovky, ktorá sa navyše nedá vytočiť. Kúsok mydla (musí byť však suché) vsunieme do objímky, pár krát skúsime so žiarovkou pohnúť a po chvíli sa bude dať určite vyskrutkovať. Dôležité je robiť to pri vypnutej elektrine.
  • Mydlo príde vhod aj amatérskym krajčírkam. Dá sa z neho urobiť improvizovaná, ale v skutočnosti perfektná ihelnička. Do mydla obaleného kúskom bavlnenej látky môžeme zapichovať špendlíky aj ihly, ktoré premastené sa budú ľahšie zapichávať do textílie pri šití. A dokonca ním môžeme nahradiť aj krajčírsku kriedu pri obkresľovaní strihov. Látku opticky neznehodnotí a ľahšie sa dá odstrániť.
  • Mydlo pomôže aj v kuchyni, keď máme sporák s otvoreným ohňom a liatinový riad. Ak ho potrieme zospodu mydlom, nebudeme mať viac problémy s odstraňovaním čiernych škvŕn.
  • Pre prítomnosť voňavých esencií mydlo zlepší aj arómu nášho exteriéri, prípadne aj auta a osvedčilo sa i ako zdroj príjemnej vône pre bielizeň uloženú v skrini. Stačí obľúbenú značku nového mydla vsunúť medzi poskladané tričká alebo posteľné obliečky.

Poznámka: Ak chceme byť skutočne šetrní, môžeme využiť aj malé zvyšky mydla. Odkladajme ich do jednej plastovej misky a a keď sa ich zopár pozbiera, tak ich namočme vodou a zmäknuté vymodelujme do jednej kompletnej pasty, ktorú použijeme na rýchle namydlenie handričky alebo na prepratie zašpineného golierika blúzky. Alebo zvyšné kúsky vložme do vyradenej ponožky či pančušiek a zavesme ich na batériu na operatívne namydlenie rúk.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com