Muškáty za oknom

26.06.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Je najvyšší čas urobiť všetko preto, aby sme sa mohli čo najskôr hrdiť rozkvitnutými muškátmi za oknom.

Aj keď je pelargónia klasickým druhom rastlín, ktoré obľubovali už naše babičky, ešte stále patrí k obľúbeným kvetinovým ozdobám balkónov. Ak sem už skúsenými domácimi kvetinárkami, vieme, že v zime sa im najlepšie darilo na svetlých miestach, inak by stvol začal zasychať a kvety by opadali. Aj keď však chladné mesiace prežili celkom v pohode, treba ich pred novou sezónou presadiť.

  • V prvom rade muškát zastriháme. No najprv sa musí zregenerovať v teplejšom prostredí a zaliaty trochou vody. Až potom odstránime nožničkami suché a odkvitnuté časti až k zeleným stonkám, ktoré sa revitalizujú v priebehu ďalších dvoch týždňov.
  • Potom môžeme rastlinu presadiť. Vyberieme ju z kvetináča a opatrne odstránime len časť hliny. Muškát v zásade presádzame s celým koreňovým systémom a so zvyškom hliny, aby sa korene príliš neobnažili. Vyberieme si o niečo väčší črepník, aby mali korene rastliny dostatok priestoru.
  • Zemina by mala byť ťažšia a bohatá na živiny, ideálna je zmes staršieho kompostu, rašeliny a piesku v pomere 3:1:1 alebo špeciálny substrát na muškáty, ktorý dostaneme kúpiť v záhradníctvach a supermarketoch.
  • Muškát po zasadení zalejeme, po dvoch dňoch ho zalejeme znovu a použijeme aj tekuté hnojivo. Najlepšie špeciálne na muškáty, ktoré nám pomôže prebrať rastlinku zo zimného spánku tak, aby neskôr zakvitla množstvom kvetov.
  • Nezabúdajme, že muškáty nemajú rady uzavreté priestory, preto ich pestujeme na slnečnom svetle v exteriéri.
  • Ak sme svoje muškáty, ktoré nás tešili počas minulej sezóny, nedokázali zachrániť, môžeme si v kvetinárstve kúpiť čerstvé sadeničky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com