Mokré plavky nie!

02.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Letná pohoda, opaľovanie i osvieženie v bazéne či jazere, to všetko je veľmi fajn. No i v podobne idylickej situácii môžu naše telo ohrozovať dramatické scenáre. Za chyby sa platí. V tomto prípade za mokré plavky, ktoré môžu byť príčinou nepríjemného gynekologického problému.

Okrem reálneho prechladnutia močových ciest a podchladenia panvy nám hrozí kvasinkové ochorenie. Pretože prostredie pošvy je veľmi citlivé, môže byť chladom ľahko narušené a vytvorí sa situácia priaznivá pre množenie kvasiniek. Kandidóza je jedno z najčastejších gynekologických ochorení, ktoré sa prejavuje svrbením, bielym hrudkovitým výtokom bez zápachu a často pálením, pretože dochádza k zápalovým reakciám. Zvyčajne sa pridružuje aj bolesti pri močení a pri pohlavnom styku. Čo všetko okrem mokrých plaviek môže ešte podobné ťažkosti odštartovať?

  • dlhodobo nosené tesné oblečenie
  • syntetická bielizeň
  • nedostatočne vypláchané nohavičky po praní
  • parfémované vložky alebo toaletný papier
  • horúci kúpeľ
  • niektoré športové aktivity, napríklad sedenie na bicykli

Pomôžu náhradné plavky

Riešenie je v súvislosti s letnými aktivitami jednoduché, aj keď vyžaduje trochu viac disciplíny a v prvom rade jedny náhradné plavky. Jednoducho sa v priebehu dňa po každom kúpaní prezlečieme do suchého alebo na slniečku uschnutého modelu. A ešte jedna rada. Vyberme sa na vhodné miesto relaxu, lebo kvasinkám sa darí aj v špinavej vode.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com