Mávate často kŕče v nohách?

17.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Ak vás v noci prebudila nepríjemná prudká bolesť v nohe, vo vašom svale došlo práve k mimovoľnému stiahnutiu. Pri kŕči stratí sval schopnosť uvoľniť sa na niekoľko sekúnd alebo aj minút. Ak sa doba a intenzita kŕčov zvyšuje, môže to spôsobovať problémy pri spánku i pre chôdzi. Na kŕče sa častejšie sťažujú starší ľudia a tehotné ženy. Ako tento problém riešiť?

  • Dôležité je piť dostatok tekutín, nedostatočný pitný režim či dokonca dehydratácia vedie k opakovaniu svalových kŕčov.
  • Podstatné je aj vzdať sa fajčenia, ktoré zhoršuje stav cievneho systému a môže preto spôsobovať kŕče a bolesti pri dlhšej chôdzi.
  • Do stravy treba pridať potraviny, ktoré sú zdrojom minerálnych látok horčíka (orechy, semiačka, strukoviny, ryža, morské ryby, listová zelenina), draslíka (sušené marhule, zemiaky, banány, mlieko, hydina, figy) či vápnika (mliečne výrobky, ryby, mandle, brokolica), ale aj vitamínu E (semienka, špenát, brokolica, fazuľa, olivy, slnečnicový olej) a vitamínov skupiny B (hrášok, špenát, kvasnice, brokolica, karfiol, ryby v oleji, pečienka, celozrnné výrobky, strukoviny, zemiaky).
  • Stav môže zhoršovať aj užívanie niektorých diuretík predpisovaných pri liečbe vysokého krvného tlaku.
  • Prevenciou tvorby kŕčov je nosenie kvalitnej pohodlnej obuvi. Ťažkosti spôsobuje najmä chôdza v lodičkách s vysokými opätkami a ľudia s plochými nohami sa nezaobídu bez ortopedických vložiek do topánok urobených na mieru.
  • Pomáha aj relax – po príchode z práce si treba obuv vyzuť a chodiť bosky po mäkkom podklade, úľavu prinesie aj pretiahnutie a masáž končatín. Večer by sme si mali dopriať ešte kúpeľ v teplej vode.
  • Okamžitou pomocou je natiahnutie svalu. Ak máme v lýtku kŕč, treba si v sede pritiahnuť prstovú časť chodidla smerom ku kolenu.

Poznámka: Príčiny svalových kŕčov môžu byť aj závažnejšie. Ak aj po predošlých režimových opatreniach ťažkosti pretrvávajú, treba sa obrátiť na lekára. Dôvodov problémov býva aj cievna nedostatočnosť, kŕčové žily alebo trombóza čiže upchávanie ciev zrazeninami a hromadenie krvi v niektorých častiach nohy. A trpia nimi často aj pacienti s cukrovkou alebo s chorými obličkami, ak tento orgán nedokáže zásobovať telo dostatkom soli. Jej vysoké hodnoty síce škodia, ale telo ju na mnohé funkcie potrebuje.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com