Maľované na porceláne

29.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Vyrobiť jednoduché dekorácie, ktoré potešia, si môžeme aj samy. Do maľovania na porcelán môžeme pokojne zapojiť aj naše deti.

Potrebujeme:

 • 3 biele porcelánové misky
 • ceruzku alebo guľôčkové pero
 • svetlozelenú, hnedú a modrú fixku na porcelán
 • korkové zátky rôznych rozmerov
 • čiernu kontúru na porcelán

Ako postupovať:

 1. Misky najprv dobre umyjeme saponátom a napokon ešte vyčistíme liehom, aby tam nezostal žiadny prach či mastnota.
 2. Motívy, ktoré evokujú jesennú atmosféru (listy stromov, hríbiky), nakreslíme tvrdou ceruzkou alebo guľôčkovým perom a obrysy obtiahneme kontúrovacou čiernou farbou a necháme uschnúť.
 3. Potom už môžeme začať obrázky vyfarbovať. Hríbiky vymaľujeme hnedou farbou, tmavšie tiene docielime druhou vrstvou farby. Nezabudnime na zelený základ a pridané čierne čiary stvárnia stebielka trávy.
 4. Na listoch zotrieme pomocou špáradla namočeného v liehu trochu farby po stranách žiliek, aby sme zvýraznili ich kontúry.
 5. Bodky získame odtlačkom korkových zátok, na ktorú nanášame rôzne farby (najlepšie sú špeciálne na porcelán). Potom podľa predlohy alebo aj vlastnej fantázie domaľujeme kolieska, špirály i vzory s okrasnými okrajmi a niektoré ešte zvýrazníme čiernou kontúrou.
 6. Farbu necháme zaschnúť a pomaľované misky potom vypálime v rúre. Zásadne ich vkladáme do vychladnutej a potom ju zohrejeme na 160 až 170°C. Vypaľovanie trvá asi hodinu. Potom rúru vypneme, skrášlený riad necháme vychladnúť a až potom vyberieme. Takto ošetrený riad môžeme pokojne používať na podávanie jedla a umývať v saponáte.

TIP: Pomocou špáradla alebo vatovej tyčinky namočenej v liehu môžeme robiť aj opravy, ak sa dostala farba mimo motívu alebo sa nám pri obťahovaní čiernou kontúrou zatriasla ruka. No dielo nemusí byť úplne dokonalé. Nedostatky sa môžu napokon javiť ako tvorivý zámer.

Z dielne vydavateľstva Anagram

Pripravené podľa publikácie Malované nádobí z dielne vydavateľstva ANAGRAM, v ktorej nájdete aj ďalšie zaujímavé inšpirácie, či už na maľovanú detskú obedovú súpravu, raňajkové hrnčeky, polievkové misky alebo taniere s vianočnými motívmi.


redakcia Doma a Rada