Lov na veľkonočné vajcia

03.03.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Najšťastnejšie deti počas Veľkej noci sú tie nemecké či rakúske. Podobne belgické, austrálske i francúzske. V týchto krajinách si počas veľkonočného pondelka udržal svoju tradíciu zvyk hľadať čokoládové vajcia.

Lov na veľkonočné vajcia je možno lepšou zábavkou ako šibačka a oblievačka charakteristická pre náš región. Minimálne pre tie menšie deti. Hľadanie je sprevádzané obrovskou radosťou deťúreniec, ktoré svoje trofeje postupne nachádzajú v záhrade alebo v blízkom lesíku. Ochotne sa zapájajú do hry, ktorú pre nich pripravujú rodičia a na všetkých možných miestach, v tráve, pod kríčkami, v záhone, na strome, nachádzajú vajcia a kuriatka z čokolády, ktoré si potom odkladajú do košíčka. V prípade zlého počasia sa hľadanie presúva do domáceho prostredia.

Počas väčších podujatí, ktoré v miestnom parku organizujú obce, pomáhajú deťom aj maskoty v kostýmoch zajacov, a celá akcia napokon končí veľkonočným hodovaním.

Zaujímavosti okolo tohto zvyku:

  • Podľa starej írskej povery znáša vajíčka veľkonočný zajac, ktorý ich potom ozdobené skryje. Vo Švajčiarsku sa táto aktivita spája s kukučkou.
  • V Nemecku si našli "dospeláci" svoju alternatívu veľkonočného lovu. Namiesto čokoládových figúrok hľadajú v lese poskrývané fľaše piva.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com