Letné vlasové finty

09.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    V letnom období je intenzitou slnečných lúčov skúšaná nielen naša pokožka, ale aj ozdoba našej hlavy. Pri starostlivosti o vlasy by sme mali zohľadniť aj fakt, že im UV žiarenie skutočne škodí.

Ďalším živlom, ktorý našej hrive nepraje, je voda. Počas plávania si vlasy zvykneme namočiť, kedy sa do nich dostanú aj nečistoty, ktoré sa v bazéne alebo v jazere nachádzajú. V snahe si ich vyčesať kefou, môžeme vlasy poškodiť. V kombinácii s ostrým slnkom sa môžu po príjemných dňoch oddychu s kúpaním a slnením veľmi vysušiť, začať sa lámať a u niekoho sa zvýši tvorba lupín.

Užitočné rady k vode

Ak sa chystáme stráviť deň pri vode, mali by sme si vlasy ochrániť špeciálnym sprejom, ktorý vytvorí bariéru pred žiarením i rôznymi škodlivými látkami, ale aj pred stratou farby a lesku. Po príchode domov si treba vlasy umyť jemnejším šampónom a nechať voľne sušiť, fén tiež nie je garanciou kvality vlasov. Dobrou ochranou je však aj nosenie klobúka alebo zapletanie vrkočov a vyčesávanie dlhých vlasov do rôznych drdolov a copíkov. Kratšie dobre ochráni gél, ktorý pokorí aj hustejšiu hrivu a pomôže nám vytvoriť praktický účes k vode. Počas najsilnejšieho slnka sa skryjeme do tieňa, prípadne si vlasy zabalíme do šatky, šálika alebo uteráka na turecký spôsob.

Pomôžu zábaly

Umývať vlasy každý deň nie je problémom, najmä ak si kupujeme kvalitné šampóny. Škodlivým je skôr časté fénovanie, ktorého vplyv treba eliminovať pravidelným používaním balzamu po každom umývaní vlasov. V lete si však doprajme navyše aj hydratačný kondicionér, ktoré koriguje štruktúru polámaných vlasov a stará sa aj o ich dostatočnú výživu. A zábal z olivového oleja je hotovým zázrakom. A môžeme, ako sme to písali už aj v iných článkoch, siahnuť po prírodných prostriedkoch, akým je kamilkový alebo žihľavový odvar či octová voda.

Správny výber potravín

Vedeli ste, že dostatočný pitný režim garantuje aj výživu pre vlasy? Ich vzhľad, hustou a lesk ovplyvňuje aj štýl nášho stravovania. Táto ozdoba potrebuje najmä dostatok vitamínov a minerálov. Preto si v lete špeciálne kvôli vlasom doprajeme pravidelne vajce, ktoré je pre ne zdrojom energie, pohár mlieka alebo porciu tvarohu, ktorý garantuje ich zdravie a krásu, jogurt, ktorý sa postará o ich rast, slnečnicové semiačka s obsahom polonasýtených mastných kyselín a minerálov a ovocie i zeleninu s množstvom vitamínov. Ak naopak uprednostníme zákusky, lupienky, výrobky z fastfoodu a sýtené sladené nápoje, pustíme do organizmu kopu toxínov, ktoré "otrávia" aj naše vlasy.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com