Letné papierové dielne

29.06.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Letné prázdniny sú už v polovici a mnohí sa vrátili z dovolenky. No deťom treba organizovať čas po celé dva mesiace. Máme pre vás tip na upršané dni, keď sa nedá ísť na kúpalisko ani na ihrisko. Práca s papierom nikdy nesklamala. Deti majú tvorenie radi. A preto sa určite nechajú ľahko nahovoriť na kúzlenie s nožnicami, lepidlom a farbičkami v ruke. A váš domov čoskoro rozveselia vydarené výtvarné dielka.

Pestrá papierová krajinka

V druhej inšpirácii je už nevyhnutná skúsenosť práce s papierom i zrelosť vo výtvarnom cítení. Na koláže s letnou atmosférou rozkvitnutej lúky potrebujeme rôznofarebné papiere, ktoré sa nastrihajú na pásiky. Na výkres si stačí predkresliť slabo ceruzkou základné kontúry obrázku a potom už len nalepovať čiastočne stočené farebné pásiky tak, aby vznikli kvietky, motýľ, tráva, vlnky potôčika či balóniky. Na uľahenie môžeme použiť aj kúsky vlny a gombíky či iné galantérne pomôcky. Takto vytvorené diela skrášlia poličku v detskej izbe alebo poslúžia ako pozdrav starej mame či gratulácia k sviatku ockovi.

Púpava namiesto vlasov

Prvý námet je určený pre milovníkov prírody. Najprv si treba zo záhrady či z parku doniesť živý materiál – rôzne kvietky, rastlinky, lístočky. Potom si dieťa nakreslí dva rady ľudských tvárí. Môžu byť vysmiate, nahnevané, s okuliarmi i bez, fantázii sa medze nakladú. Postačia základné rysy nakreslené čiernou fixkou. A potom už treba namiesto vlasov nalepiť zopár konárikov z kríka, púpav alebo bodliakov a zaujímavá dekorácia je na svete. Síce bude oživovať interiér dočasne, kým kvety nezvädnú, ale poteší minimálne pri samotnom tvorení.

Pohár limonády na osvieženie

A teraz niečo jednoduché a rýchle. Z modrého papiera vystrihnime tvar vysokého pohára, na ktorý vatou naaplikujeme na niekoľkých miestach bielu farbu. Potom nalepíme aj slamku z hnedého papiera a tri plátky citrónu vystrihnuté zo žltého papiera, na každý krúžok hnedou farbičkou nakreslíme blanky prerezaného citrusu. Podobných pohárov si potom môže dieťa urobiť viac. Vždy iného tvaru a doplnený rôznymi druhmi ovocia – pomarančom, limetkou či jahodou.

Aj takto môžeme deti motivovať k pravidelnej konzumácii vhodných nápojov, čo je v horúcich letných dňoch veľmi dôležité. Menšie deti totiž často nepociťujú smäd.

Niečo z ríše zvieratiek

Deti majú blízko k zvieratkám, často im učarujú aj zástupcovia kmyzu a chrobače. Preto im možno učaruje húsenica na stromových listoch. Realizácia nie je opäť náročná. Zo zeleného papiera treba vystrihnúť tvar listu a do jeho stredu nalepiť na seba uložené kolieska dvoch farieb, ktoré vytvoria telo živočícha. Napokon sa nalepí posledný ako hlavička s nakreslenými očkami a ústami. Fantázii sa medze nekladú. Každý malý výtvarník si vyberie svoju kombináciu farieb i konečný výraz farebnej húsenice. Dieťa sa zase niečo nové naučilo a pritom sa aj zabavilo tvorivým spôsobom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com