Lámete si hlavu, ako vyskladať kuchyňu?

24.03.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Ak sa hľadáte odpoveď práve na túto otázku, patríte k šťastlivcom. Nie každý má príležitosť zariadiť si kuchyňu podľa vlastných predstáv, väčšina zdedí kuchynské priestory po bývalých majiteľoch. V lepšom prípade si v novostavbe užívate varenie v super modernej kuchyni, ktorú navrhol talentovaný architekt. Hoci vy sami by ste niečo urobili asi inak.

V prípade rekonštrukcie starej kuchyne máte šancu zreálniť svoj sen, prirodzene v intenciách stavu svojho bankového účtu, ktorý položí základný kameň. Bude to luxusná tip top zostava ako z katalógu alebo jednoduchšia verzia zostavená zo sektorového nábytku?

Rozhodujú centimetre

Začínajte od piky. V prvej fáze zariaďovania platí zásada – merať, merať a znovu merať. Centimetre nepustia, objednávať kuchynskú linku treba s presnou informáciou, aby všetko perfektne sedelo. Najprv si však musíte dobre rozmyslieť, ako vyriešite novú kuchyňu dispozične. Kam umiestnite zónu pre manipuláciu s potravinami a tepelnú úpravu jedál, kde sa vám bude najlepšie umývať riad a na ktorom mieste postavíte chladničku s mrazničkou. A v ktorej časti budete slastne vychutnávať vlastnoručne navarené či upečené dobroty od výmyslu sveta, prípadne pri akom stole a na akých stoličkách oslávite s priateľmi svoj nový gastronomický raj. Nezabúdajte, že rozmiestnenie nábytku i kuchynskej linky vám ovplyvní kvalitu varenia i konzumácie na dlhé roky. No každá skúsená gazdinka či domáci kuchár už budú podľa zaužívaných zvyklostí určite vedieť, čo od konkrétneho priestoru očakávajú.

Varenie s radosťou

Ak prvá sa rieši vždy kuchynská linka, ktorá rozhodne o smerovaní imidžu. Či už si vyberiete lakovaný nábytok s vysokým leskom a s množstvom kovových prvkov alebo vám zaimponuje skôr drevená klasika, stále máte obrovský výber zostáv, z ktorých si poskladáte tú svoju ideálnu. Inšpiráciu nájdete na viacerých e-shopoch s ponukou kuchynského nábytku rôznorodého štýlu a tiež z rozličných materiálov. Práve tie rozhodnú o životnosti vašej kuchyne, ktorá patrí čo do užívania spolu s kúpeľňou medzi najviac zaťažované priestory v byte. Ak sa rozhodnete pre nábytok z laminovanej drevotrieskovej dosky, určite ušetríte, ale v prípade, že zvolíte korpusy z drevovláknitej dosky s ochrannou fóliou a lakom odolnej voči vlhku i oderom, kuchynská linka si dlhšie zachová funkčnosť aj perfektný dizajn.

Treba dôsledne zvážiť jej riešenie tak, aby ste mali všetko pekne po ruke a zároveň vyhovujúcu plochu na prípravu pokrmov. Potrebujete tiež dostatok odkladacích priestorov na kuchynský riad, hrnce, formy a domáce spotrebiče, preto by ste sa v prípade menších rozmerov kuchyne nemali vzdávať horných skriniek. Poličky, hoci efektné, vám na uloženie všetkých tanierov, pohárov a servisu od mamy asi stačiť nebudú. Svoje miesto musia mať aj zásoby suchých trvanlivých potravín a v správnom odstupe zase koše na triedený odpad.

Malý či veľký stôl?

Pri výbere jedálenského stola zohrávajú úlohu tri podstatné faktory – veľkosť kuchyne, štýl kuchynskej linky a počet bežných stolovníkov. A podmienkou dobrého vkusu je voliť materiály kompatibilné s ostatným kuchynským nábytkom. Alternatív je naozaj nepreberné množstvo, typov doslova od výmyslu sveta čo do materiálu, veľkosti i tvaru. Biely plastový, menší sklápací, drevený rozťahovací či skôr moderný jedálenský stôl s kovovými nohami a sklenenou doskou? Mladému osamelému mužovi bude asi stačiť malý stôl, ktorý sa dá v prípade nečakanej návštevy prakticky roztiahnuť, no početnejšia rodina potrebuje masívny jedálenský, pri ktorom majú všetci komfortný priestor. A môžete sa inšpirovať aj jedným z princípov ázijskej filozofie bývania. Ak počet stoličiek presiahne číslo šesť, treba pre bezproblémovú komunikáciu hľadať stôl okrúhly alebo oválny.

Stoličky na mieru

A už chýbajú iba stoličky. Patrí sa vyhliadnuť modely, ktoré dizajnom kopírujú štýl ostatných prvkov zariadenia kuchyne. Na ponuku trhu sa spoľahnúť môžete – je bohatá. Trúfnete si však vy osobne kvalifikovane vybrať? Pomôže sedliacky rozum. Zalovte v pamäti, na akej stoličke či už v reštaurácii alebo na návšteve u známych sa vám sedelo skutočne pohodlne a potom hľadajte. Pohodu pri sedení prezradí správne tvarované sedadlo. Pre niekoho môže byť top kúskom tradičná drevená stolička, iný túži po dizajnérsky prepychovej jedálenskej s čalúnením, prípadne po kresielku s opierkami či kompaktnom plastovom modeli. V každom prípade by posed pri jedálenskom stole mal ergonomickými parametrami spĺňať atribúty pohodlnej jedálenskej stoličky, pretože spoločné raňajky, večere a víkendové obedy sú veľmi dôležitým sociálnym prvkom v živote rodiny a vôbec každej komunity.

Napokon treba kuchyňu vyšperkovať čerešničkami na torte – praktickou varnou doskou, efektným digestorom, špeciálne upravenou batériou, farebne kompatibilnou pracovnou doskou i chladničkou a tiež zostavou svietidiel, ktoré nesmú chýbať nad kuchynským stolom ani vo všetkých pracovných zónach kuchynskej linky pod hornými skrinkami. A rozsvietiť môžete aj interiér skriniek so sklenenými dvierkami. Je to len na vás, ako veľmi chcete so svojou novou kuchyňou zažiariť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru