Ktoré z prírodných metód bielenia zubov ste už vyskúšali, a fungujú vôbec?

24.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    Prírodné metódy bielenia zubov vychádzajúce z rôznych "babských receptov" majú stále svoj okruh priaznivcov. Rôzne domáce recepty na čistenie zubov prírodnými látkami sú zároveň akýmsi prísľubom bezpečnosti a šetrnosti. Sú však skutočne bezpečné a môžu prírodné metódy bielenia zubov vôbec fungovať?

Krásne biele zuby, kto by ich nechcel mať? Ak po nich túžite aj vy, zrejme ste už hľadali spôsoby, ako na domáce bielenie zubov. Práve v domácom prostredí totiž s touto procedúrou mnohí začínajú, pretože domáce bielenie je výrazne lacnejšie, ako niekde v profesionálnom štúdiu. Na druhej strane, možno si kladiete otázku, či predsa len ide o tak bezpečný spôsob bielenia zubov a či radšej túto procedúru nezveriť do rúk profesionálom. Na tieto otázky sme sa pokúsili nájsť odpoveď. Posvieťme si preto na niektoré populárne spôsoby prírodného bielenia zubov.

Sóda bikarbóna: rýchly účinok, stojí ale za to?

Ak máte pocit, že prostriedky na bielenie zubov sú príliš drahé a za ich deklarovanou účinnosťou je iba prepracovaná marketingová stratégia, tak sóda bikarbóna je úplne z opačného pólu. Doma ju má totiž takmer každý a je skutočne veľmi lacná. Dokonca aj výsledok vás asi veľmi príjemne prekvapí, pretože už po prvom použití si všimnete, že zuby máte naozaj belšie. Áno, je tu aj to povestné "ale". Sóda bikarbóna má mierne abrazívne vlastnosti a to sklovine vašej zubov rozhodne neulahodí. Častým používaním tejto metódy sa vám zubná sklovina zbrúsi a tým sa doslova otvoria dvere pre zubné kazy.

Vybielenie zubov ovocím či zeleninou?

Medzi pomerne rozšírené metódy patrí aj bielenie zubov citrónovou šťavou. Tu ale opäť dvíhajú odborníci varovný prst, pretože svojou kyslosťou opäť nie je priame a dlhšie pôsobenie citróna práve prospešné. Ak hľadáte bielidlo na zuby medzi ovocím, vyskúšať môžete jahody, ktoré dokážu zo zubov odstrániť jemné pigmenty. Opäť však ale platí, že by ste túto metódu nemali používať príliš často a zároveň by ste nemali mať príliš vysoké očakávania.

Kokosový olej a jeho super-účinky? Na zuby ani nie!

O blahodarných účinkoch kokosového oleja sa toho popísalo už veľa. Mnohé z tvrdení sa však neskôr ukázali ako nie celkom presné a správne interpretované. Rovnako ako tie o bielení zubov kokosovým olejom. Tento olej totiž nemá žiadnu zložku, ktorá by dokázala zabezpečiť bielenie zubov a tak vám okrem kokosovej príchute v ústach neprinesie prakticky nič. Napokon, vyskúšať si to môžete aj sami, zuby si nepoškodíte, no s bieliacim účinkom nepočítajte.

Hoci mnohé prírodné metódy bielenia zubov pôsobia na prvé počutie sľubne, výsledky spravidla príliš nepresvedčia, pričom viaceré z metód ani nie sú bez rizika. Oplatí sa preto poobzerať po iných možnostiach domáceho bielenia zubov, akým je napríklad Crest - domácí bělení zubů, s ktorým si zvládnete vybieliť zuby svojpomocne a v pohodlí domova.