Krvácanie z nosa nepodceňujte

11.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    Pri nádche a prechladnutí nosohltanu sa ľahko stáva, že pri intenzívnom fúkaní alebo kýchaní začne z nosa tiecť  krv. Cievy sú totiž viac krehké, takže aj pri slabšom tlaku ľahko prasknú. Na väčší problém sa tento bežný jav zmení, ak človek stratí veľa krvi, čím sa ohrozí stabilita krvného riečiska. Je to nebezpečné najmä pre ľudí so srdcovými chorobami. A pravidelné krvácanie z nosa môže zapríčiniť aj vysoký krvný tlak.

Ako postihnutému človeku pomôcť? V prvom rade ho treba posadiť a usmerniť ho na vhodnú pozíciu. Hlavu musí predkloniť, aby krv vytekala z nosných dierok. Pri predklone si má postihnutý stláčať mäkkú časť nosa a dýchať ústami. Chybou je naopak zakláňať hlavu smerom dozadu. Krv v takom prípade stečie do hrdla a môže vyprovokovať vracanie. Ak sa nehoda stane dieťaťu, najprv ho upokojíme, pretože pohľad na krv je preň veľmi stresujúci. Postupujme ako v prípade dospelého človeka, ale stláčať nos mu pomáhame.

Je dôležité, aby pacient nerozprával, nevypľúval sliny, nekašľal a nesmrkal, pretože by sa narušila tvoriaca sa zrazenina v nose. Asi po 10 minútach tlak na nos uvoľníme a ak krvácanie neprestáva, proces zopakujeme. Ak trvá viac ako 30 minút alebo je silné, treba postihnutého človeka dopraviť čo najskôr k lekárovi. Podobne v prípade, že krv vyteká tenkým prúdom a je vodnatá, čo môže byť symptómom závažnej zlomeniny lebky. Po zastavení krvácania necháme postihnutého ešte nejaký čas v predklone, vlažnou vodou mu poumývame okolie úst a odporučíme mu niekoľkohodinový odpočinok.

Po niekoľkých dňoch sa porušená cieva zahojí a vytvorí sa krvná zrazenina, ktorú však v žiadnom prípade neodstraňujeme, pretože problém sa vráti.

TIP: Účinný je studený obklad na nos, pretože cievy sa pod vplyvom chladu stiahnu a krvácanie ustane rýchlejšie.

Poznámka: Kto z nosa krváca príliš často, mal by sa vzdať fajčenia alebo prostredia s množstvom nikotínu, cigaretový dym totiž vysušuje sliznicu. Odporúča sa užívať dostatočné množstvo železa, ktoré urýchľuje regeneráciu červených krviniek.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com