Krásne vďaka vajíčku

21.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA     Vajíčko je výbornou potravinou na prípravu účinných kozmetických masiek. Dodáva pleti vitamíny a pomáha trochu spomaľovať tempo času, ktorý našej tvári veľmi nelichotí.

Vajcia obsahujú vitamíny A, B, C, D, E i K, minerálne látky a bielkoviny, z čoho môžu profitovať naše vlasy a najmä pleť. Ponúkame zopár tipov, ako si z kuchyne urobiť na chvíľu kozmetický salón.

Po zime zničené vlasy:

Dve žĺtka si zmiešame s lyžicou citrónovej šťavy a s lyžicou jablčného octu. Regeneračnú zmes potom nanesieme na navlhčené vlasy. Po 30 minútach pôsobenia zmyjeme a vlasy si ešte umyjeme šampónom.

Suchá pleť:

Kvasnice rozdrobíme na malé kúsky a potom ich vymiešame s jedným žĺtkom a s lyžicou olivového oleja. Po 20-minútovom pôsobení masku zmyjeme vlažnou vodou a pleť si napokon očistíme pleťovou vodou na suchú pleť.

Mastná pleť so sklonom k akné:

Vaječný bielok vyšľaháme do peny, do ktorej zamiešame ešte pár kvapiek citrónovej šťavy. Necháme pôsobiť 15 minúť. Maska, ktorá pleťové póry stiahne, zaschne, treba preto dobre umyť vlažnou vodou.

Vráskavá pleť:

Jeden žĺtok zmiešame s lyžičkou olivového oleja a pár kvapkami citrónovej šťavy. Nanášame na najviac ohrozené miesta na tvári a krku. Účinok zvýrazníme pravidelným používaním tejto masky trikrát týždenne.

Maska na osvieženie normálnej pleti:

Dve žĺtka si vymiesime s lyžicou kyslej smotany a s rovnakým množstvom pomletých ovsených vločiek a necháme pôsobiť najmenej 20 minút.

Maska na prekrvenie pleti:

Rozšľahaný žĺtok vymiešame s dvoma lyžičkami tureckej kávy. Masku nanesieme a prítomnými zrniečkami pleť premasírujeme. Po 15 minútach zmyjeme.

Maska na vyživenie pleti:

Žĺtok vymiešame s troma lyžičkami medu a dvoma lyžicami olivového oleja. Po 20 minútach tvár a dekolt opláchneme vlažnou vodou.

Maska na posilnenie pleti:

Roztlačený zrelý banán vymiešame s lyžicou kyslej smotany, dvoma lyžicami tvarohu a jedným žĺtkom. Na pleti necháme pôsobiť asi 20 minút.

A ešte pár drobných rád k dobru:

Výživné masky si aplikujeme vždy na čistú pleť, z ktorej sme odstránili aj posledné zvyšky mejkapu. Nanášame ju na celú tvár okrem očí a tiež na krk a dekolt. Po uplynutí potrebného času na účinné pôsobenie masku zmyjeme vlažnou vodou, vlhkú pokožku si opatrne utrieme prikladaním mäkkého froté uteráka a na záver si ošetrenú pleť natrieme hydratačným krémom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com