Kraslice v štýle modrotlače

22.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Ak preferujeme tradičný dizajn a špeciálne nám imponuje slovenská modrotlač, môžeme si v tomto duchu vyzdobiť aj veľkonočné kraslice. Kombinácia modrej s bielymi vzormi je nápadná a vkusná zároveň.

Staré dobré veci sa vracajú. Platí to aj pre klasické biele motívy, ktoré zdobili metráže plátna zafarbené na tmavomodro. Zdá sa, že aj súčasníkov očarili osvedčené jednoduché vzory, ktoré dokáže byť dôstojnou súčasťou aj moderného interiéru. Trochu folklórnej krásy nezaškodí. Dodá Veľkej noci atmosféru tradície.

Ako začať?

V prvom rade potrebujeme zafarbiť vajcia. Možnosťou je vajcia natrieť alebo nastriekať farbou či kúpiť špeciálnu farbu na veľkonočné vajcia v drogérii. Ale pomôže aj komora. Vajcia stačí povariť vo vode spolu s čučoriedkami (mrazené alebo zavárané) s octom a soľou a budú nádherne modré. Bledšiu modrú získame varením pokrájanej červenej kapusty s dvoma lyžicami octu.

Zdobíme s fantáziou

Zafarbené vajcia potom dekorujeme. Rozhodne vkus i zručnosť domáceho dizajnéra. Potrebujeme acrylové farby, ale použiteľný je aj vhodný odtieň laku na nechty. Maľovať sa dajú jednoduché tvary, šikovnejší si môžu trúfnuť aj na ornamenty a kvetinové motívy. V prípade výraznej tmavomodrej farby sa vzory môžu aj vyškrabať, takže odhalením pôvodnej bielej škrupiny sa vytvorí očakávaný kontrastný efekt.

Zrkadlový efekt je tiež zaujímavý

Nemusíme vždy dekorovať zafarbené vajcia, dobrou voľbou sú aj modré motívy na bielej škrupine. Vajíčka vyzdobené v opačnom garde výborne doplnia celú veľkonočnú dekoráciu – vymaľované symboly umiestnené v miske alebo v košíku, tentoraz v modrom tóne.

Pre pokročilých

Zdatnejší dekoratéri si môžu trúfnuť na maľovanie tradičných veľkonočných ornamentov bielou farbou na na tmavomodro zafarbené vajcia. Prípadne môžu vzory do farby vyškrabať. Podmienkou však je, aby vajcia mali bielu, nie hnedú škrupinku.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru