Kraslice po domácky

25.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Rýchle rady na rýchle riešenia. Ak nemáte po ruke žiadne farby, môžete na dekorovanie veľkonočných kraslice siahnuť po obyčajnej cibuli.

Mnohí si ešte z detstva pamätajú, ako mama alebo starká uvarili cibuľové šupky vo vode a potom v nej ponamáčali vyfúknuté vajíčka, ktoré potom získali prirodzenú hnedú až hnedočervenú farbu. Tmavšie sa získajú dlhším lúhovaním škrupiny v odvare. Často dokonca so šupkami uvarili rovno celé vajcia natvrdo, ktoré sa neskôr skonzumovali na večeru alebo použili pri príprave šalátu.

Môžete ostať len pri farbe, v pletenom košíčku vystlanom papierovou slamou a ozdobené stužkami a jarnými kvetmi budú prírodne zafarbené vajcia vyzerať ako dokonalá veľkonočná dekorácia. No dajú sa aj prizdobiť a potom darovať kúpačom. Najjednoduchšie je vyškrabanie prostej kresbičky kvietku alebo kuriatka do tmavo zafarbenej škrupiny.

Niekto si trúfne aj na náročnejšiu kresbu po ploche celého vajíčka. V tom prípade je vhodnejšie dekorovať vyfúkané vajcia. Ako ich získať? Na vajci si ceruzkou si vyznačte stredy na oboch koncoch, na ktorých ihlou urobte malú dierku. Opatrne ju zväčšite a pomocou guľatého pilníčka ešte upravte. Potom prepichnite blanku a obsah vajca vyfúknite cez otvor na jeho oblejšej časti. Žĺtok s bielkom nechajte opačným koncom vytekať do misky. Vyfúknuté vajíčko prepláchnite, škrupinu odmastite vlažnou vodou so saponátom a ešte poriadne opláchnite.

Ak inklinujete k farebnejšej Veľkej noci, môžete použiť rôzne korenia. Žltú získate vďaka šafranu alebo kurkumy a červenú z mletej papriky. Alebo si kúpte v drogérii špeciálne farby na farbenie vajec podľa vlastného výberu a zafarbite vajcia do odtieňu, ktorý vám najviac vyhovuje. Určite vám v tom ochotne a radi pomôžu najmladší členovia rodiny.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com