Košieľka, ktorá prinesie šťastie

01.05.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE      Je to v rodine preveliká radosť, keď sa narodí dieťa, keď príde na tento svet nový človiečik. Príbuzní a priatelia sa predháňajú v gratuláciách, želajú mu len to najlepšie v živote. Zdravie, lásku, úspech a aj šťastie. Práve posledný fenomén zakomponovali Taliani do milého zvyku, ktorý patrí k tradíciám tejto krajiny v súvislosti s narodením dieťatka.

Šťastie, ktoré by malo dieťa v jeho živote sprevádzať, symbolizuje košieľka, jeho prvé šaty. V Taliansku zvyknú príbuzní blízki nastávajúcej mamičky obdarúvať ju už po 3. mesiaci tehotenstva živôtikmi, do ktorých je zakomponované želanie celoživotného šťastia.

Camicina della fortuna...

... je prvá novorodenecká košieľka najčastejšie bielej alebo červenej farby, na ktorej nechýbajú jemné vyšívané ozdoby vrátane nápisu želania šťastia. Plní skôr funkciu symbolu, mamičky ju nepoužívajú ako bežnú súčasť výbavy, skôr si ju nechávajú na pamiatku. A dokonca sa zvykne dediť z mamy na dcéru. A dôvody, prečo zostáva občas zabalená v škatuli, nepoužitá na pôvodný účel, sú i zdravotné. Kedysi sa šila z ľanu, tie drahšie z hodvábu, materiál mohol citlivú pokožku dieťatka podráždiť. Dnes sa už vyrába aj z kvalitnej bavlny, takže mamičky môžu v prvý deň dieťatko do nej bez obáv obliecť. Alebo i v tie nasledujúce, ak dostali od príbuzných viacero košieľok. Potom si ich však každá odloží pre vzácnosť spomienky ako tradičný darček.

Takže malí Taliani majú ušitú garanciu šťastia. Či už sa narodí Amadeo, Gabriele, Cristina, Massimo, Elizabetta, Leonardo alebo Rita. Alebo ako sa v súčasných medzinárodne zmiešaných manželstvách stáva, aj na talianskej matrike už zapisujú novonarodeným detičkám často cudzokrajné mená Bjorn, Lilien, Barbora, Francois či Emily.

Taliani si pestujú aj iné tradície

  • Do prvého kúpeľa novonarodeniatka by sa mala vložiť zlatá minca, ktorá vraj zaručí okrem šťastia aj prosperitu počas života.
  • K zaujímavým zvykom patrí priliatie vína do vaničky, ktoré zabezpečí čistotu a zdravie.
  • Rovnaký účinok by mal mať vývar z orechových listov, v ktorom sa má dieťatko po prvý krát okúpať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.canva.comphoto.free