Korková zátka vyrieši pár domácich problémov

17.04.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ    Obyčajná korková zátka. Väčšinou ju po otvorení fľaše s vínom automaticky hodíme do smetného koša. Pritom by tento predmet mohol byť v domácnosti ešte celkom užitočný.

Dôvodom pre jeho využitie aj na iné účely je výnimočnosť mäkkého, tvarovateľného a pritom pevného a odolného materiálu. Korok sa získava z kôry špeciálnej sorty duba a hlavným prírodným zdrojom na výrobu zátok je už 400 rokov. Je totiž vodotesný, ale neprepúšťa ani plyn, preto je ideálnym uzáverom aj do fliaš so šampanským. A ako môžeme tento vzácny materiál ešte použiť?

  • Ocenia ho domáce krajčírky, ktoré potrebujú umiestniť drobné špendlíky alebo ihly, v tomto prípade je však vhodnejšia širšia korková zátka.
  • Krúžok z korku, umiestnený na opačnom konci, ako je špička ihlice, zadrží väčšie množstvo nabratých očiek pri pletení a zabráni možnej nehode vyvlečenia priadze.
  • Rovnaké kolieska nalepené na zadnú časť rámu zabránia posúvaniu obrazu, už nebude nikdy nakrivo.
  • Ochrániť korkom môžeme aj drevené skrinky či police, ak sme interiér vybavili ťažkými keramickými vázami a misami. Jednoducho im na spodok nalepíme narezané kúsky korkovej zátky.
  • Parádniciam pomôže pri krášlení bižutériou, aj keď sa stratí zadná časť skrutkovacieho systému náušnice. Aby na uchu držala, zapichnutým kúskom korku ju zo zadnej strane na lalôčiku upevníme.
  • Ani muži neostanú na ocot, ľahký korok sa bez problémov zahrá na plavák pri chytaní rýb.
  • Ak nemáme po ruke filcové samolepiace podložky na nábytok, môžeme odrezať z korku asi pol centimetrové plátky a nalepiť ich na nohy stoličky či stola, aby sa po plávajúcej podlahe nerobili šmuhy.
  • Korok inšpiruje aj ku kreatívnym činnostiam. Najmä deti poteší kolekcia pečiatok, ktoré im vyrobíme z korkových zátok, dokážu sa nimi celkom dobre vyhrať. Ale odtlačkami korkových kvietkov a iných motívov môžeme dekorovať prestieranie, obliečku na vankúš či nudné tričko. V tomto prípade však treba použiť špeciálne farby na textílie, ktoré nezmenia svoj imidž ani po vypraní.
  • Vrcholom domáceho umenia môže byť záves z korkových zátok, ktorý zavesí namiesto dverí do komory či do šatníka. To však už musíme mať veľkú zásobu korkových zátok, prípadne do zbierky zapojiť všetkých známych.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com