Komáre si ani neštipnú

29.06.2024

DOMÁCNOSŤ - NEVÍTANÝ HMYZ    V týchto dňoch výdatne pršalo a blížia sa horúcejšie dni. Ideálny čas na dokončenie vývojového štádia komárov, ktoré čoskoro v kompletných letkách na nás zaútočia. Ak urobíme základné preventívne opatrenia v byte či dome a v jeho okolí, máme boj s komármi na polovicu vyhraný. A ak ešte použijeme domáce receptúry proti komárom, tie si ani neštipnú. A ktoré sú to?

  • Citrusové sviečky, ktoré fungujú aj počas večernej siesty na lodžii či na terase.
  • Sprej s vodou a s levanduľovým olejom, ktorej vôňu komáre neobľubujú, a ktorý si treba aplikovať na pokožku.
  • Kvasnice, ktoré skonzumujeme ako polievku alebo nátierku.
  • Pivo, ktoré tiež obsahuje kvasnice a navyše v lete výborne chutí.
  • Pokrmy s množstvom cibule a cesnaku.
  • Potieranie odhalených častí rúk rozpolenou cibuľou.
  • Biely ocot, ktorý si tampónom natrieme na odhalené časti tela a ktorý si pridávame častejšie ako inokedy do jedál – napríklad do marinády na zeleninový šalát. A kto zvládne lyžicu jablčného octu naostro, môže si ju ako prevenciu dopriať. Najlepšie ráno, na obed i večer.

Tip na pascu

Urobme si pascu na komáre s tekutinou, ktorá produkuje vražedný oxid uhličitý. Z veľkej plastovej fľaše odstrihneme vrchnú polovicu. Do spodnej časti si pripravme zmes z 200 ml vody, 60 ml tmavého cukru a 1 kocky droždia. Vrchnú časť fľaše potom vložme do spodnej hrdlom smerom dole, obaľme tmavou fóliou a potom upevnime lepiacou páskou. Pascu postavme na miesto, kde sa komáre vyskytujú najčastejšie a potom už môžeme zratúvať obete.

Odpudzuje ich vôˇňa byliniek

Účinné je aj pestovanie bazalky, rozmarínu a nechtíka, ktoré komáre odpudzujú a dezorientujú ich čuchové ústrojenstvo. A kto má v záhrade ovocné stromy, pravdepodobne ho ochotne navštívia aj netopiere, z ktorých každý si naservíruje v priebehu jedinej noci stovky komárov.redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com