Knižné novinky - TRADÍCIE

07.03.2024

(tradície, zvyky, sviatky)

PREDSTAVUJEME NOVINKY NA KNIŽNOM TRHU:

Pečieme na Vianoce

Bez pečených dobrôt si vianočné sviatky veru nevieme predstaviť. Na túto tému vyšlo mnoho kuchárskych kníh, ktoré prezentujú tradičné koláče konkrétnych regiónov. Aj autorky kuchárky Pečieme na Vianoce vsadili na klasiku a priniesli receptúry známych vianočných múčnikov či pečiva, bez ktorých by niečo sviatkom chýbalo. Určite však v tejto publikácii nájdete aj menej frekventované receptúry, ktorým tento rok domácu ozvláštnite.


Vianočné koledy

Táto knižka obsahuje 12 obľúbených vianočných kolied ľahkých na prehranie – Šťastie, zdravie, pokoj svätý; Ó, chýr preblahý; Nesiem vám novinu; Narodil sa Kristus Pán; Daj Boh šťastia tomu domu; Jak si krásne Jezuliatko; Sem pospešte; Do hory, do lesa; Čas radosti, veselosti; Búvaj, dieťa krásne; Vstávajte pastieri; Pásli ovce valasi. Ku knižke je priložené pianko, na ktorom si možné si koledy "vlastnoručne" zahrať podľa nôt. Ľahké prehranie umožňujú rôznofarebné číslice nad jednotlivými klávesmi a notami. Kniha je doplnená pôvabnými ilustráciami, ktoré navodzujú vianočnú atmosféru.


Zdravia, šťastia vinšujeme

V minulosti si ľudové tradície všetci ctili a vážili. Každý si ich pamätal, aby vedel, čo má robiť v zime, na jar, v lete a na jeseň a aby to všetko naučil svojich potomkov. Tak sa ľudové tradície, vzácne dedičstvo našich predkov, uchovávali a po stáročia dedili z rodičov na deti. Skúsme si ich priblížiť, spoznať, pochopiť a zapamätať z lásky a úcty k našim dávnym predkom. Kniha predstavuje najdôležitejšie sviatky a zvyky všetkých štyroch ročných období prerozprávané pre deti a aj špeciálne kapitoly narodenie, svadba a smrť, pretože aj to patrí k životu. Hlavný text je doplnený ukážkami textov detských piesní, kolied, vinšov, detských riekaniek a pranostík.


Ilustračné foto: www.pixabay.com