Knihy sú rodinné striebro

27.02.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    V mnohých domácnostiach patria knihy k rodinným cennostiam, ktoré tvoria často aj neprehliadnuteľnú časť zariadenia izieb. No, aby sa nám tieto myšlienkové skvosty časom neznehodnotili, musíme sa o ne správne starať.

Škodí im vlhkosť

Knihy ako každý výrobok z papiera potrebujú skôr suché prostredie, vlhko im nesvedčí. No súčasné interiérové trendy v prepájaní obývacej miestnosti a kuchyne môže byť problémom. Ak v takomto priestore umiestnime domácu knižnicu, výtlačky sa môžu postupne znehodnotiť charakterom ovzdušia s vysokým percentom vlhkosti. Regály s knihami treba preto inštalovať čo najďalej od kuchynskej linky a túto miestnosť častejšie vetrať. A kuchyňu vybaviť výkonným digestorom na odsávanie výparov. Ideálnejšie je skrinky s knihami situovať do samostatnej obývačky alebo jedálne a tiež do pracovne, do spálne alebo do detskej izby.

Dôležitá je aj bezpečnosť

Ak máme veľké množstvo kníh, treba ich účelne umiestniť do skriniek, presklenených knižníc, do regálov alebo na police napríklad nad pracovným stolom. Pretože desiatky až stovky kníh predstavujú vyššiu váhovú kategóriu, treba myslieť aj na bezpečnosť. Najmä v prípade políc, ktoré musia mať kvalitné upevnenie v stene, a tiež vysokých regálov. Ak ich v hornej časti nezafixujeme na niekoľkých miestach skrutkami k stene, mohli by sa preklopiť a spôsobiť dieťaťu, ale i dospelej osobe zranenie. Z rovnakého dôvodu ukladáme väčšie a ťažšie publikácie v dolných častiach knihovničky a tak zaťažením zlepšíme jej stabilitu.

Aby vydržali

Knihy si nekupujeme na jednu sezónu, ale ako večný prameň výnimočného zmýšľania autora a tiež radu a motiváciu pre vlastné konanie. Preto každej z nich venujeme dôstojné miesto v blízkosti podobných publikácii. Či už je to román, cestopis alebo encyklopédia, prípadne klopédia, ako hovorievala kedysi moja štvorročná dcéra. Tam postavené do šíku vcelku v pohode prežívajú pribúdajúce roky spolu s tými našimi. No tvrdej skúške sú naše knihy vystavené, keď po nich siahneme a nedočítané ich nechávame otvorené listami smerom nadol. To je najlepšia cesta, ako znehodnotiť väzbu alebo sa podpísať pod rozpad lepených listov. Lepšie je používať záložku, ktorú umiestnime medzi stranami, kde sme prestali čítať. Nemusí byť hneď luxusná bambusová alebo plastová z obchodu, tejto úlohy sa pokojne zhostí aj kúsok papierika.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com