Keď tričko zafarbí jahoda

03.07.2024

DOMÁCNOSŤ - ČO SO ŠKVRNAMI    Sezóna čerstvého ovocia je síce chuťovo príťažlivá a vitamínovo zaujímavá, no občas sa stávajú nehody. Snaha dopriať našim deťom i sebe šťavnaté jahody alebo čerešne dopadne napokon občas nešťastne – ovocná dužina skončí na tričku či na nohaviciach. A ako naschvál sa farebná škvrna urobí na bielom alebo pastelovom oblečení, aké počas teplých mesiacov s obľubou nosíme. Čo s tým a ako neprísť o obľúbený model?

  • Ak máme šancu riešiť problém s jahodou škvrnou okamžite po udalosti, spoľahnime sa na horúcu vodu, ktorou znečistené miesto okamžite preperieme. Ale účinný je aj citrón. Na fľak vytlačme citrónovú šťavu a miesto ešte posoľme a túto čarovnú zmes nechajme pred opratím pôsobiť asi hodinu.
  • Citrónová šťava platí aj na čerešne, maliny a ostružiny.
  • Čučoriedky sú neskutočne zdravé a navyše výborne chutia. Horšie je to so stopami na textíliách po tmavofialovej šťave. Poradí si s ňou asi len peroxid vodíka, stačí však nízka koncentrácia.

Prírodný tip

Na staršie škvrny skúsme použiť mlieko. Nie je to žiadny vtip, ale domáca receptúra gazdiniek. Tričko so staršími fľakmi od ovocia treba namočiť na pár hodín do kyslého mlieka alebo do cmaru a potom v mydlovej vode oprať. Prípadne ho môžeme pred praním nechať namočené počas celej noci v studenom mlieku.

V najhoršom pomôže chémia

Ak si nevieme rady s ovocnými fľakmi na oblečení, spoľahnime sa na prípravky z drogérie. Staršie škvrny pomôže odstrániť roztok boraxu. Ako čistič sa osvedčila aj čpavková voda či zriedený roztok sódy. A v najhoršom si vezmime na pomoc efektívnu zmes - roztok liehu, trojpercentného peroxidu vodíka a čpavkovej vody v rovnakom pomere.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com