Keď tričko oblieka vankúš

20.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME     Milý darček, ktorým môže gymnazistka potešiť svoju mladšiu sestričku. Veď na obdarovanie súrodenca nepotrebujeme hneď účet v banke. A vlastnoručne vyrobený podarúnok bohatší o čas, šikovnosť a energiu darcu poteší obdarovaného určite viac.

Na ušitie originálnej obliečky treba zaloviť v šatníku toho, komu je darček určený. Stačí nájsť staršie tričko, ktoré patrilo k sestriným obľúbeným, ale už je naň najmenej dva roky priveľká. Takto venujeme odevnému kúsku druhú šancu a hlavne ho vrátime sestre opäť do života. Možno práve na ňom bude spokojne zaspávať a mávať pekné sny.

Postup je nasledovný:

  • Okrem trička si nachystáme aj zvyšky látok, farebne vhodne zladených na doplnenie celkovej plochy veľkosti vankúša a na ušitie zadnej strany obliečky.
  • Z predného časti trička, kde je práve umiestnený dominantný nápis alebo obrázky vystrihneme štvorec.
  • Potom na oboch stranách prišijeme potrebne široké pásy modrej rifľoviny alebo bavlny a získame tak predný diel o centimeter po obvode väčší (na zošitie dielov) ako je rozmer vankúša.
  • Predný diel vyžehlíme a podľa jeho veľkosti vystrihneme z doplnkovej látky zadný diel.
  • Oba potom na rubovej časti zošijeme tak, že necháme asi dvadsať centimetrov voľných. Otvorom prevrátime obliečku na lícnu stranu, umiestnime do nej vankúš a otvor zošijeme.
  • Ak chceme mať na obliečke aj zips, aby sme mohli obliečku prať, postupujeme trochu inak. Najprv zošijeme v spodnej časti oba diely, predný i zadný, ale iba na krajoch asi 4 cm smerom dovnútra. Do vytvoreného otvoru všijeme zips a otvoríme ho. Potom priložíme oba diely z rubovej strany a zošijeme ostatné tri strany štvorca. Obliečku napokon obrátime, umiestnime do nej vankúš a zips zatvoríme.


redakcia Doma a Rada